Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa
Saada vihje

President avas Toris soomepoiste mälestustahvli

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Kadri Ratt
Copy
President Toomas Hendrik Ilves
President Toomas Hendrik Ilves Foto: Margus Ansu

President Toomas Hendrik Ilves ütles täna Toris Eesti sõjameeste mälestuskirikus soomepoiste mälestustahvlit avades, et teda valdavad vastandlikud tunded.

«Esiteks on mul kurb Eesti toonase valitsuse pärast, kes lasi riiki NSV Liidu sõjaväebaasid ja vaatas siis pealt, kuidas Kuusiku lennuväljalt startisid Punaarmee lennukid Soome linnu pommitama. Teiseks olen ma uhke Eesti meeste üle, kes oma valitsuse kiuste läksid Talvesõjas Soomele appi," kõneles riigipea.»

«Võõra võimu alla kaduva riigi kodanikud olid julgemad ja mehisemad kui nende valitsus. Vastates küsimusele «Kas vabaduse eest võidelda või alistuda?» valisid nad vastupanu ja võitluse. Nii Talvesõjas kui ka hiljem Jätkusõjas,» lisas ta.

Sel põhjusel väärivad need enam kui 3000 meest Ilvese sõnul mäletamist ja lugupidamist.

Tema sõnul hindasid need peamiselt vabas riigis sündinud ja vabas riigis üles kasvanud haritud noored demokraatia väärtusi ning teadsid kuhu viivad totalitaarse ühiskonna rajad.

«See oli meie kahe rahva liitlassuhe Soomele raskel ajal, mil Eesti oli iseseisvusest ilma jäämas või juba jäänud. Võideldes Soome eest, võitlesid nad ka ometi Eesti eest, totalitarismi ja võõra võimu vastu,» märkis Ilves.

Ta meenutas ja mälestas ka neid soomepoisse, kes anti Teise maailmasõja järel Soomest välja Nõukogude Liidule, kus nad saadeti vangilaagritesse ja pidid hiljem elama põlu all ning meenutas ja mälestas kõiki Siberisse pagendatud, tapetud või vangilaagrites surnud sõdureid, kes olid võidelnud vabaduse ja demokraatia, vaba Soome ja vaba Eesti eest.

Riigipea tänas ka täna kümme aastat tagasi Eesti sõjameeste mälestuskirikuks pühitsetud Tori kiriku taastajaid.

«Meie sõdurite mälestus on osa Eesti vabaduse loost ja nende mälestuse hoidmine on sama loomulik kui oma riigi kaitsmine,» tõdes president.

Tagasi üles