Mida ma ootan praegu riigilt/valitsuselt? Ma ootan, et praeguseid turvariske selgitatakse lahti tavainimesele arusaadavas keeles. Mulle ei piisa sellest, et öeldakse, et turvarisk on teoreetiliselt olemas, parem on kasutada mobiili-ID-d, aga ka ID kaardi kasutamine on jätkuvalt turvaline.
Ma ootan, et tehnilisi lahendusi arutatakse ka välismaa ekspertidega. Asi ei ole selles, kas ma usaldan Eesti IT eksperte või ei. Ma usaldan neid ja pean neist väga lugu. Lihtsalt antud juhul on tegemist mitte ainult tehnilise, vaid ka maineküsimusega.
Ma ootan otsust selle kohta, kas sügisel toimuvatel valimistel on e-hääletamine turvaline või ei. Ja kui selgub, et e-hääletamine ei ole sügisel turvaline, siis ma saan sellest aru ja ootan, et hakataks väga tõsiselt tegelema ettevalmistustega Riigikogu valimisteks. Sest see saab olema väga põhimõtteline otsus - kas jätkame e-riigina, kas suudame järjest keerulisemas digimaailmas kaitsta oma e-elustiili ja e-demokraatiat. See tähendab turvalisi tehnilisi lahendusi, aga veelgi olulisem - selget poliitilist otsust koos kõigi sellest tulenevat kohustustega, ka rahaliste kohustustega.
Ma olen nõus, et igast kriisist on midagi õppida ja targad õpivad nendest. Ma loodan, et ka meie. Üks õppetund on see, et küberturvalisus ei saa kunagi valmis. Vastupidi - küberturvalisusesse tuleb panustada sõna otseses mõttes iga päev.
Ja lõpetuseks, me peame olema valmis, et praegust tagasilööki hakatakse kasutama Eesti vastu, aga ka laiemalt digiteenuste vastu. Ning me peame olema valmis selgitama toimuvat välismaailmale. Ilma liigsete loosungite ja entusiastlike hüüatusteta, vaid rahulikult, loogiliselt, arusaadavalt. Üheks võimaluseks saab olema Tallinnas toimuv EL digisummit. Ma loodan, et me oskame seda ära kasutada. Siis saame hakkama ka selle kriisiga, nagu saime hakkama 2007. aastal.