Tarkin lisas, et õnneks on järjest vähem neid juhtumeid, kus kirjutatakse Andresest ja Pearust vaid seetõttu, et näide kirjandusest tuua, kuigi Tammsaare tegelaste olemusse ehk süüvitud ei olegi.
Sel aastal asuvad teiste seas kirjandit kirjutama 70 Marit Tarkini õpilast, kes viimastel kuudel usinalt kirjandi kirjutamist on harjutanud. Muu hulgas said noored oma loovust väljendada öökirjutamisel, kus sõnu pandi paberile ka muusika saatel. «Näiteks panime Antonio Vivaldi «Aastaajad» peale ja kirjutasime nimi-, omadus- ja tegusõnu järjest. Seejärel kuulasime Margus Vaheri lauldud Urmas Alenderi lugusid ja kirjutasime Eestimaast,» meenutas Tarkin.
Abiturientidel soovitab ta kirjandi kirjutamisel iseendaks jääda. «Kui noored ise usuvad seda, mida nad paberile panevad, usuvad seda ka lugejad.»
Möödunud aasta populaarseimad teemad olid haridus ja õnn
Eesti keele riigieksam toimub esmaspäeval. Eksam algab kell 10 ning kestab 6 tundi. Eksaminandid saavad oma valiku teha 10 teema seast, mis on eesti ja vene keeles kirjandit kirjutavatele õpilastele ühised.
2010. aastal oli kirjandi keskmine tulemus 58,6 punkti. Kõige kõrgema tulemuse said Tartumaa (keskmine punktisumma oli 63,5) ning Jõgevamaa (61,4) lõpetajad, kõige nõrgemad oli tulemused aga Lääne-Viru (53,9) ja Ida-Viru (54,1) lõpetajate seas.
Kõige rohkem arutlesid õpilased teemal «Igaühe õnn on kordumatu». Sel teemal kirjutas 20,6 protsenti lõpetajatest, kelle keskmine tulemus oli 61,7 punkti. Teine populaarsem teema oli «Haridus – kas kohustus või võimalus?», mille keskmine tulemus oli 50,8 punkti. «Seega eelistasid abituriendid sarnaselt varasemate eksamitega teemasid, mis võimaldasid kasutada maksimaalselt isiklikke kogemusi,» tõdes möödunud aasta kirjanditulemused kokku võtnud Riikliku Eksami- ja Kvalifikatsioonikeskuse (REKK) peaspetsialist Märt Hennoste oma analüüsis.
Kõige vähem kirjutati teemadel «Ajaloos vastutab kõige eest järelpõlv» ja «Rahva hing ja iseloom avaldub tema kirjanduses».