Tänavu korraldab Arvamusfestival esmakordselt lastearutelusid, kus lapsed arutlevad kaheksal enda poolt välja pakutud teemal.
Laps räägib siis, kui ... Paides on Arvamusfestival!
Tänavu korraldab Arvamusfestival esmakordselt lastearutelusid, kus lapsed arutlevad kaheksal enda poolt välja pakutud teemal.
Alal tuleb juttu kooli- ja haridusteemadest, näiteks räägitakse klassivälisest õppest, koolikiusamisest, õpilastest kui muuseumikülastajatest ja kooli ning kodurõõmu seostest. Samuti võetakse arutluse alla sportimise ja laste liikumise teema ning püütakse selgeks teha milline on eelistus digi- ja pärismaailma vahel.
Lastele tunduvad olulised ka taaskasutuse ning koduta jäänud loomade aitamise teemad, mis festivalil teiste seas ka kõlavad.
Lastearutelude ala asub Paide kesklinnas, kiriku kõrval muruplatsil, kus arutelude vahepausid on täidetud erinevate põnevate tasuta töötubadega.
Lastearutelude ala loovad Paide Gümnaasium, Püha Johannese Kool, Tallinna Prantsuse Lütseum ja Järveküla Kool. Arvamusfestivali koostööpartneriks lastearutelude korraldamisel on ka Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Vabariik 100 ning Laste ja noorte kultuuriaasta 2017 „Mina ka!“.
Täpsema Arvamusfestivali kava leiad lingi alt, kiirema ülevaate lastealal toimuvast panime aga siit otse kirja:
REEDE, 11. AUGUST
12.00-13.00 arutelu
Liigtarbimine ja taaskasutus
Arutleme taaskasutamise üle, nii Eestis kui ka mujal maailmas. Toome välja erinevad aspektid ja probleemid, näiteks väärarusaamad taaskasutamisest, riigipoolsed teod ja tegemata jätmised. Miks on taaskasutamine Eestis veel lapsekingades? Millised võimalused on jäänud kasutamata? Arutleme teemadel, mis juhtuks siis kui jätkaksime samas tempos jäätmete tekitamist. Püüame mõelda, kuidas populariseerida taaskasutust.
13.00-14.00 liikumise õpituba loovtantsu elementidega
Karolin Poska on vabakutseline tantsukunstnik, kes on lõpetanud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia. 2016/2017 hooajal on ta Kanuti Gildi SAALi noor kunstnik residentuuris. Karolin on tantsukunstniku- ja õpetajana tegutsenud mitmel pool maailmas, neist eksootilisemateks paikadeks on näiteks Indoneesia ja Palestiina. Arvamusfestivali tantsulises töötoas jõutakse läbi kehalise liikumise värske olekuni, mis annab tervele päevale hea tuju ja energia festivalil kaasamõtlemiseks. Oled sa noor või vana, kukk või kana – töötuppa on kõik oodatud!
14.00-15.00 arutelu
Lapsed tahavad klassist välja ka!
Meie arvamus on, et õppimine ainult klassiruumis õpiku, vihiku, töövihikuga ei tohiks olla enam põhiline õppimise viis. Õppimine peaks muutuma palju praktilisemaks ja vaheldusrikkamaks. Minna võib õue, asutustesse, teistesse koolidesse, muuseumidesse, teatrisse jm. Tänapäeva tehnika võimalused on ülivõimsad ning kui koolidesse ei jõuta muretseda selliseid vahendeid, peaks õpilased minema koolist välja sinna, kus need vahendid on olemas. Praegu on see võimalik küll, kuid peamiselt raha eest.
15.00-16.00 liikumise õpituba jooga elementidega
Töötoa viib läbi Karolin Poska.
16.00-17.00 arutelu
Mida võidaks kultuur, kui koolilaps pääseks muuseumisse tasuta?
Muuseumi ülesanne on koguda, säilitada, uurida ning vahendada kultuuripärandit hariduslikel, teaduslikel ja elamuslikel eesmärkidel. Uudishimu on see, mis meid haridusteel üsna suuresti kannustab. Elamuse saamiseks oleme varmad raha kulutama. Kas sama lahkelt ka siis, kui muuseumis näidatav nime või väheatraktiivse sotsiaalmeedias kajastatuse tõttu noort ei kõneta? Kui saaks aga esmalt ukse vahelt kiigata nii, et vaatamine ei maksagi midagi, aga näe ongi põnev. Kas koolinoor avardaks silmaringi julgelt ka neisse valdkondadesse sissevaadet tehes, mis esmapilgul tunduvad vähepõnevad, kui pilet talle oleks tasuta? Kuivõrd kultuuripärandi kogemisest võib saada sügavam kultuurihuvi? Neile küsimustele otsimegi üheskoos vastust.
17.00-18.00 Klaudia Tiitsmaa mängulised tegevused
Klaudia Tiitsmaa on lõpetanud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia näitleja eriala ning töötab Viljandi teatris Ugala näitlejana. Klaudia eestvedamisel turgutatakse keha ja ergutatakse meeli põnevate tegevuste ja harjutustega.
18.00-19.00 arutelu
Vorm on parem kui eales varem!
Üha suuremaks muutub nende noorte hulk, kes pole kehaliselt aktiivsed. Sellega kaasnevad ülekaalulisus, saamatus igapäevaelus ja huvipuudus päriselu vastu, elamine virtuaalmaailmas. Tahame arutleda selle üle, kuidas suurendada noorte huvi spordi vastu ja vähendada aega, mil ollakse nutimaailmas. Kas seda, mis köidab nutiseadmete juures, saaks rakendada spordimaailmas?
LAUPÄEV, 12. AUGUST
11.00-11.45 Hullu Teadlase kabineti töötuba Tartu Ülikooli muuseumist
12.00-13.00 arutelu
Mulle tundub, et poisid eelistavad videomänge pärisinimestele
Teema on välja toonud tüdrukud ning kui poisid sellest kuulsid, protesteerisid nad valjuhäälselt. Mis mõttes?! Mis jutt see on?! Mingit valikut ei ole, loomulikult on pärisinimesed tähtsamad! Aga miks siis tüdrukutele on jäänud teist vastupidine mulje? Võibolla neile endile on arvuti- ja videomängud pärisinimestest tähtsamad? Kust me üldse teame, kellele me oleme (mängudest) tähtsa(ma)d? Kas me ise teame, kes või mis on meile tähtis? Kas me tajume, kuidas paistavad meie eelistused digi- ja pärismaailma vahel teistele?
13.00-14.00 vanaaegse pilli meisterdamise õpituba
Töötoa läbiviija on Merike Paberits, kes on lektor Viljandi Kultuuriakadeemias. Merike on vabakutseline muusik ja õppinud pärimusmuusika eriala. Töötoas valmistatakse omale eriline muusikariist.
14.00-15.00 arutelu
Koolirõõm ja kodurõõm
Meis tekitas sügavat hämmingut tõdemus, et Eesti on PISA uuringute järgi madala koolirõõmuga. Meie tunneme koolielust rõõmu. Me tuleme kooli rõõmuga. Meil on koolis rõõmus olla. Miks ei uurita kodurõõmu kohta? Kas kõikide jaoks on kodu sama rõõmus koht kui kool? Kas kõik on kodus sama rõõmsad kui koolis? Kas see on loomulik, et me kodus laseme end lõdvaks ega pinguta olemise nimel, näitame oma tujusid, nõrkust ja kurbust? Või ongi meie maa rahvas kogu aeg rahulolematu ega osata olla üksteisega lahked?
15.00-16.00 pärimusmuusika alane töötuba laulude ja tantsudega
Töötoa läbiviija Merike Paberits.
16.00-17.00 arutelu
Kuidas noored saavad aidata koduta jäänud lemmikloomi?
Armastame loomi. Peaaegu meil kõigil on kodus oma lemmikloomad ja me hoolitseme nende eest ja nunnutame neid. Kuid koduta loomad on sama armsad! Ja meil on neist nii kahju! Nad kõik on väärt head pererahvast. Mida meie saaksime teha koduta loomade jaoks? Võtaksime muidugi lihtsalt endale koju, aga vanemad kõiki ei luba. Võibolla saaksime teha midagi suuremat?
18.00-19.00 arutelu
Koolikiusamisele lõpp!
Missuguseid oskusi on vaja, et osata olla sõber? Kas on võimalik olla kõigiga sõber? Mida teha, kui mind kiusatakse? Mida teha, kui näen kedagi kiusatavat? Kuidas pääseda välja kiusamise nõiaringist? Kuidas luua suhtekultuuri, kus ei ole kiusamisele ruumi?
Arvamusfestivali koostööpartneriks lastearutelude korraldamisel on Ajaloomuuseum, EV100 ning laste ja noorte kultuuri aasta „Mina ka!“.
Tule ja räägi kaasa!