Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
+372 666 2071

Vene luure värbamiskatsed on järsult kasvanud

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Venemaa.
Venemaa. Foto: SCANPIX

2010. aastal oli välisluurete tegevuse Eestis ja Eesti kodanike suhtes aastate aktiivseim, märkis kapo oma värskes aastaraamatus.

«Paari viimase aastaga on Vene Föderatsiooni värbamiskatsed kasvanud umbes 30 protsenti, mis on oma olemuselt väga tõsine ja ilmestav,» ütles kaitsepolitsei peadirektor Raivo Aeg täna aastaraamatu esitlusel.

«Kõige agressiivsem on Vene Föderatsiooni vastuluureteenistus FSB. Eks seal on ka sisemiselt palju - reformisid sõjaväeluuret GRUs ja FSB dominantsus Vene Föderatsioonis on kasvanud,» lisas Aeg.

Teised Venemaa luureteenistused, Välisluureteenistus (SVR) ja Kindralstaabi Luure Peavalitsus (GRU) on Eestis esindatud ja huvituvad ligipääsust nii Eesti kui ka NATO ja Euroopa Liidu teabele.

Mullu tundsid Venemaa eriteenistused huvi Eesti eriteenistuste, NATO ja ELi poliitika ning institutsioonide, Eesti sõjaliste objektide, vene kogukonna ja veteraniorganisatsioonide, Eesti sise-, välis- ja kaitsepoliitika, infotehnoloogia ja küberkaitse, Eestis diplomaatilist esindust omavate riikide poliitika, majandusinformatsiooni ning riigikogu valimiste vastu.

Kapo toob välja, et elektroonilise luureinformatsiooni hankimise meetodid arenevad kiiresti ning maailma avatust silmas pidades muutuvad ka luurajate katted. Nii on klassikalise legaalse luure ehk diplomaatilise katte kasutamine järjest väiksema osatähtsusega.

Signaalluure ja spioonitarkvara

«Seda on asendamas salajasem, aktiivne, mitteriiklikke organisatsioone, firmasid jms kattena kasutav luuretegevus,» märgib kapo.

Näiteks on kiiremini arenevate luuremeetodite seas signaalluure ja infokogumine küberkeskkonnas. Signaalluuret peab kapo ka üheks varjatumaks luureliigiks. «Eesti piiri vahetus läheduses tegutseb mitu signaalluurekeskus, mis kuuluvad FSB ja GRU haldusalasse.»

Ohuallikana kirjeldab kapo ka intelligentseid spioonitarkvarasid. «Enamasti mälupulgale peidetud pahavara võib leida ligipääsu ka suletud (internetiga ühendamata) arvutivõrku, kus kogub märkamatult kokku vajaliku dokumentatsiooni, salvestab end sobival võimalusel taas mõnele mälupulgale ning selle pulga järgmisel kasutamisel internetiühendusega arvutis saadab info edasi tuvastamatutele nn emalaevadele,» kirjeldab kapo. Üheks selliseks näiteks on arvutiviirus nimega agent.btz

Süsteemis näha mõrasid

Vene luure puhul täheldab kapo illegaalide ja ärikatte kasutamist. «Luuraja-illegaal ehk illegaal tähendab sellist Vene luureohvitseri, kes esineb tavaliselt kolmanda riigi kodanikuna ja kogub luureinfot või täidab luure ülesandeid legendeeritud päritolu ja töökohta kattena kasutades,» selgitatakse aastaraamatus.

«Vaatamata aastakümneid kestnud traditsioonidele on süsteemis näha mõrasid. Tehakse olulisi käitumisvigu, mis on aidanud paljastada selle väga spetsiifilise meetodi tahke luuretegevuses lääneriikide suunal,» toob kapo välja.
 

Tagasi üles