Lugemisõhtul 21. juulil loeb Pire sel teemal ette Viivi Luige raamatust«Pildi ilu rikkumise paratamatus» ja Pille loeb Saigyõ «Mägikodu» ja Tõnu Õnnepalu kirja temale, milles Tõnu kirjutab autoritaarsusest. Sel õhtul on kõik teretulnud ette lugema vabalt valituid tekste kasvõi Puäntis olevatest raamatutest.
4) Miks peaks meie kunstipublik EV100 raames just seda sündmust kuulama-kogema?
Meie kunstiseeria võimaldab kõigil lisaks kaasamõtlemisele ka kaasa rääkida ning lugeda. Taolised väikesed kohtumised, kus igaühel on võimalus osaleda, omavad ühiskonnas eriilmelist mõju. Need on väikesed avatud kogukondade tekkimise kohad. Piisab kui vaadelda ekstreemseid näited avatuse ja läbipaistvuse puudumise tagajärgedest Eestis, et mõista kui väärtuslik ja tähtis on ühiskonna avatus ja läbipaistvus.
Avatust ja läbipaistvust loob iga inimene üksi ja me kõik koos, ühiselt: suheldes, mõistes, tehes oma igapäevaseid valikuid.
5) Mis on teie sõnum meie iseseisvusele?
Soovime vaadelda vabaduse teemat erinevatest tunnetuslikest külgedest, selle teema erinevaid omavahel seotud nüansse. Näiteks, kui vaadelda ainult nn. ühiskondlikku vabadust, võib see vabaduse teema muuta liiga üheselt pealiskaudseks, loosunglikuks, peaagu võiks öelda mitte-elusaks.
Pole kahtlustki, vabadus on õrn teema, mille mõju elus on tugev. Vabadus on ilus.
Iseseisvus ja vabadus pole aga kunagi fikseeritud, vaid seda luuakse iga päev uuesti – iga inimene eraldi ja ühiskonnana kõik koos.
___________
*romaani pealkirja kirjapilt on just selline, väikese algustähega ja komadeta: «rääkimine vaikimine nutmine: vabaduse seletamatu ilu.»