Haabersti hõberemmelga kaitseaktsioonidest johtuvalt palus Postimees dendroloog Olev Abneril reastada Tallinna kõige jämedamad ja iidsemad puud. Selgus, et paljud edetabelisse jõudnud puud on laevatehase rajamise tõttu hävitatud Kopli tammiku ja üle kolmesaja aasta järjepanu hooldatud Kadrioru tammesalu pärand. Jämedaima puu ümbermõõt on üle kuue meetri ja vanim puu on kasvanud Tallinnas peaaegu nelisada aastat.
Jämedaimad puud Tallinnas
1. Harilik tamm Kadrioru pargis Tammesalus. Ü=637 cm (2016. aasta andmetel)
Aastal 1714, kui Vene keiser Peeter I ostis linnakodanik Drentelnilt väikemõisa koos ümbritsevate maade ja tammikuga, kasvatas Tallina jämedaim puu juba ümbermõõtu. Seega on Kadrioru tammesalus seisev puu ka vanem kui Kadrioru loss ja park. Tallinna botaanikaaia dendroloog Olev Abner ütles, et Kadrioru keiserlik tammik on tähelepanuväärne, sest puude kogumikku on aastasadu järjepanu hooldatud – näiteks vajadusel lõigati oksi ja istutati juurde noori puid. Seal on hoitud tammede kasvuks sobivat tihedust, mis andis puudele piisavalt valgust ja ruumi suureks sirgumiseks, sõnas ta.
2. Hilispappel Põhja pst kõrval trammitee ääres. Ü=579 cm (2015)
See puu on Abneri sõnul istutatud raudtee rajamise ajal 1869.–1870. aastatel, kui rongiliiklus hakkas Eestis ühendama Tallinna, Narvat ja Paldiskit. Ta lisab, et tõenäoliselt kohe rööbaste paika panemise ajal papleid sinna ei istutatud, vaid istikud pisteti mulda mõni aasta hiljem, võib-olla 1875. aastal. Paplid kasvasid osana raudteehaljastusest, kus seisid ooterongid. Idee kasutada rööbaste juures just papleid saadi Inglismaalt, kus samuti just neid puid raudteemürina summutamiseks ja saaste püüdmiseks kasutati. Dendroloog räägib, et paplid on selleks sobivad kahel põhjusel, vahemikus 10–50 eluaastat kasvavad puud aastas pikkusesse meetri ja jämedusse kaks sentimeetrit, lisaks peavad paplid hästi vastu saastele.