Copperfield on maailmakuulus mustkunstnik, kes pidi mõne nädala pärast saabuma Tallinna etendusi andma. Vahendajate kaudu oli mul lepitud temaga kokku veerandtunnine telefoniusutlus.
Bussijuht ei vedanud alt.
Pidin helistama Copperfieldile ühel Kanada hotelli üldnumbril ja küsima, nagu vahendajad olid mind instrueerinud, mister Blacki.
«Hello!» kostis peagi toru teisest otsast.
Tutvustasin, kes olen, ja laususin siis: «Teate, pidin telefonis küsima härra Blacki. Ma muidugi loodan, et teisel pool liini on siiski härra Copperfield, aga kuidas te ikkagi tõestaksite, et see olete tõepoolest teie?»
«No vaatame…» tuli vastus. «Äkki kaotan enda ära?»
«Ei, ei, ei!» reageerisin kärmelt. «Ärge ära küll kaduge, siis ma ei saa intervjuud!»
Ta ei kadunud. Sain intervjuu. Kõige lõpus pärisin: «Milline on olnud kõige õelam küsimus, mille peale olete telefonitoru hargile visanud?»
«Te just esitasite selle.»
Suure mehe tunnus
1998. aasta jaanuaris õnnestus mul ainsa Eesti ajakirjanikuna tunnistada Washingtonis Valges Majas USA-Balti harta allkirjastamist. Sündmuse tähtsust rõhutas tõsiasi, et peale kolme Balti riigi presidendi saabus saali, kuhu mahtus vaevalt sada külalist, kogu Ameerika võimuladvik: president Bill Clinton, asepresident Al Gore, välisminister Madeleine Albright.
Lühikesel, vähem kui pooletunnisel tseremoonial esines kõnega ka president Clinton. Toomas Hendrik Ilves, Eesti toonane välisminister ja varasem suursaadik Washingtonis, oli mulle mõnda aega varem tunnistanud, et Clintonil on eriline karisma. Nüüd sain selles ootamatult ise veenduda.
Seisin istuvate külaliste taga seina ääres, märkmik ja pastakas käes, kui märkasin ühel hetkel, et Clinton kallutas kõnet pidades pea veidi viltu ja vaatas otse minu poole. Hämmastas see, kuidas ta vaatas. Ta oskas nimelt vaadata nii, et tekkis tunne, nagu tahaks ta öelda: «Näe, Priit, sina ka siin. Nii tore, et said tulla.»
See ongi suure riigimehe tunnus: panna iga kuulaja tundma, nagu suhtleks ta just ja ennekõike sinuga.
Järgmisel päeval sain teada, et USA-Balti harta allkirjastamise tseremoonialt oli Clinton läinud otsejoones hoopis teistsugusele üritusele. Ta läks esimest korda andma tunnistusi seoses Valge Maja praktikandi Monica Lewinskyga. Sellest sai Clintoni-ajastu suurim skandaal, mis oleks peaaegu maksnud talle presidendi koha.
Aga ka see on suure riigimehe tunnus – mitte lasta piinlikel juhtumitel varjutada pidulikke sündmusi.