Juba kümnendat aastat Kalamajas keeruliste perekondadega tegelev Põhja-Tallinna piirkonnapolitseinik Jekaterina Paškevitš pälvis tänu heale läbirääkimisvõimele, empaatilisele suhtlemisoskusele ja inimeste probleemide oskuslikule lahendamisele Eesti Sotsiaaltöötajate Assotsiatsioonilt möödunud aasta parima koostööpartneri tiitli.
Jekaterina (33) tunnistas, et talle kui politseinikule tuli sotsiaaltöötajatelt antud auhind väga ootamatult. «See on kõige meeldivam ja olulisem tunnustus, mis ma olen selle üheksa aasta jooksul saanud,» ütles ta.
Nii nagu paljud noored politseikadetid, tahtis temagi kunagi kriminaaluurijaks saada. «Lapsepõlves unistasin, et nüüd saan kindlasti uurijaks ja lahendan tapmisi, aga tegelikult see ei käi nii nagu filmides,» muigas ta.
Pärast praktikaid politseikoolis tundus just piirkonnapolitseiniku töö kõige põnevam. «Siin ei ole üldse rutiini, saad käia palju väljas ja lahendada erinevaid olukordi. Samas sul on oma kabinet, kus saad andmebaasides asju uurida ja avaldustele vastata,» kirjeldas ta oma töörõõme.
«Kõige raskem on, kui väärkoheldakse lapsi. Kui sa näed väikest armast last, kes räägib nii koledaid asju, mida isa temaga on teinud. Üks väike poiss ütles, et kõige valusam oli mitte isa käest peksa saada, vaid see, et isa ütles, et ei armasta teda. Siis läheb käsi rusikasse, et kuidas saab nii oma lapsi kohelda.»
Umbes pool tööajast kulub piirkonnapolitseinikul lähisuhtevägivalla juhtumitele. Perevägivalla väljakutsetele reageerib esimesena patrull. Kui kriminaalmenetlust ei alustata, siis on piirkonnapolitseiniku ülesanne minna paar päeva hiljem samale aadressile tagasi, rääkida osapooltega ja selgitada, mis ja miks juhtus.
Jekaterina sõnul avastavad nad tihti just järelkontrolli käigus, et inimesed on aastaid kannatanud vägivalla käes. Ta meenutas hiljutist juhtumit Kopli tänaval, kus naabrid kutsusid politsei, sest pidevalt oli kuulda lapse nuttu.