«Elasime üle nõukogude võimu, elame üle ka haldusreformi.» «Millal ja miks läks kaduma usk Juurusse? Millal kadus julgus olla erinev?» «Mis te arvate, ehk peaks Juuru rahvas end ka nagu setod etniliselt määrama? Ikkagi Mahtra sõdalaste järglased.» «Me ei tohi alla anda, meil kõigil on õigus Juuru vallas oma arvamust avaldada.» Viimaste kuude Juuru Valla Teatajat sirvides jääb mulje, et Mahtra sõda saab järje.
Tellijale
«See, mis meid siia tõi, viib meid ka edasi» (1)
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
«Juuru vaim on üks kangemat sorti vaimusid,» kirjutab Juuru vallavolikogu esimees Sirje Endre, kelle varamust on pärit ka selle artikli pealkiri. Ligi 1500 elanikuga Juuru ei tahtnud haldusreformi käigus ühineda kellegagi, seal olevat juba praegu hea elada.
Paraku ootab Mahtra maid ilmselt sundliitmine suure Rapla omavalitsusega, kus elanikke koos ühinevate Kaiu ning Raikküla valdadega juba 12 000. Endre meenutab selle taustal, kuidas ka Mahtra sõja vaimne liider Ants Tertsius 1859. aastal tapiga sundkorras Siberisse viidi. «Tertsiust on igaühes meist,» kirjutab esimees vallalehes.