Eesti Muinsuskaitse Seltsi ja Patarei kaitsmiseks loodud kodanikeühenduse SA Kalaranna Patarei juhatuse liige Helle-Silvia Solnask tõdes, et nüüd ei jää RKASil muud üle, kui tegutsema hakata.
«Patarei ei ole võrreldav näiteks linnahalliga, mis on halvasti ehitatud. Patarei on väga hästi ehitatud, aga kui katus lendab pealt ära, siis hakkab hoone palju kiiremini lagunema,» ütles ta.
Solnask lisas, et Patarei seisukord jääb poolelioleva detailplaneeringu pärast veel tükiks ajaks ebamääraseks.
«Asi seisab sellepärast, et planeering on kinnitamata. Ja kinnitamata on see sellepärast, et see oli nii halvasti koostatud. Seal oli palju ebaõigeid andmeid ning pole võimatu, et tuleb korraldada uus avalik arutelu, mis võtab kõik jälle aega. Ja sel ajal Patarei muudkui laguneb. Ja laguneb järjest kiiremini ja kiiremini,» lausus ta.
«Eelmisel sügisel korraldasime Patareis veel ekskursioone, aga kui tahtsime sel kevadel korraldada seal muinsuskaitsekuu lõpetamist, siis öeldi, et ei saa, sest hoone on nii ohtlik, et ilma kiivri ja kindlustuspoliisita ei tohi sinna üldse siseneda. RKAS arvab ise ka, et hoone on juba eluohtlik. Nii et ühe aastaga on olukord palju hullemaks muutunud,» rääkis Solnask.
1840. aastatel valmis saanud Kalaranna forti kasutati aastatel 1920–2005 vanglana. Pärast seda oli kompleksi rentnik SA Mänguväljaku Fond, mis pidas seal vanglamuuseumi ning korraldas ekskursioone ja üritusi. 2016. aasta sügisel sulges RKAS hoone, viidates selle ohtlikkusele.