Keskkonnaministeerium muudab kalapüügi eeskirju ning pärast muudatuste jõustumist võib kalapüügil kasutama hakata viieharulist harpuuni.
Kalameestel lubatakse kasutada kuni viieharulist harpuuni
Kooskõlastusringile saadetud eelnõu kohaselt võib seni lubatud kolmeharulise harpuuni asemel pärast muudatuse jõustumist hakata allveepüügil kasutama viieharulist püügivahendit.
«Kehtiva määruse kohaselt on lubatud kasutada kuni kolmeharulist harpuuni, mis aga peamiselt angerjapüügil tekitab rohkesti olukordi, kus kala vigastatakse ja ta keerab end harpuuni otsast ära,» seisab seletuskirjas.
Viieharulise harpuuniga on angerjapüügil vigastatud ja äraminevate kalade hulk oluliselt väiksem ning seega on muudatus mõeldud eeskätt kalapüügi muutmiseks säästlikumaks.
Samuti täpsustatakse selle eelnõuga mitmeid kalapüügi piirkondi ning näiteks keelatakse aastaringselt kalastamine Kloostri, Leisi, Häädemeeste jõel ja
Kadaka ning Udria ojas ning Taaliku peakraavil ja Angla kraavis, aga ka Purtse jõe suudmealal.
Samuti nihutatakse kevadine nakkevõrguga püügi keeluaeg 15 päeva võrra varajasemaks juhul, kui veekogu või selle osa on selleks ajaks jääst vabanenud.
«Viimastel aastatel on pidevalt kordunud varajased ja soojad kevaded, mille tõttu on haugi kudemisaegne liikumine alanud oluliselt varem,» põhjendatakse seletuskirjas.
Muudatusega viiakse ühtlasi nendes veekogudes ka nakkevõrgu kevadise püügikeelu algusaeg samaks kui haugipüügi keeluaja algusaeg.
Kuna haug on Eesti siseveekogudes enimlevinud kalaliik ja samas püüdjatele väga atraktiivne, siis on see muudatus vajalik haugivaru kaitseks.