Kümme aastat tagasi alanud aprillimässu mõlemal õhtul Tallinna kesklinnas rüüstajate keskel tööd teinud Kanal2 operaatorile Veiko Talustele on selgelt meelde jäänud mässajate erinev suhtumine - kui esimesel õhtul trügisid meeleavaldajad ise kaamera ette rääkima, siis teisel õhtul kaamerat välditi ja teda üritati mitu korda rünnata.
Mässu esimesel õhtul oli kaameramees kõigi sõber, teisel õhtul vaenlane (2)
Taluste meenutas, et 26. aprillil 2007 alanud massirahutuste ajal olid mässajad väga ülevas meeleolus ning nad arvasid siiralt, et nad on midagi väga tähtsat tegemas.
«Nad kogunesid kaamera ette ja karjusid loosungeid, et me võidame niikuinii ja me lööme korra majja. Esimesel õhul oli kaamera mässajate sõber ja nad tahtsid kõik ise väga pildile jääda. Kuigi politsei oli inimesed jõuga Tõnismäelt välja surunud, valdas neid eufooria. Kõik uskusid, et nende kaasabil on riigipööre sündinud. Esimesel õhtul oli neid ikka väga palju, kes tulid ise kaamera ette rääkima,» ütles Taluste.
Teisel õhtul oli linna kogunenud meeleavaldajate seas levinud info, et politsei kasutab televisiooni filmitud materjali nende vastu ära ja suhtumine oli 180 kraadi võrra pöördunud. Sellel õhtul oli kaameramees mässajate jaoks vaenlane. Lõhkujad varjasid oma nägu ja suhtusid filmimisse vaenulikult. Mitu korda üritasid laamendajad Talustet rünnata, kuid operaator ja tema kaamera pääsesid tervelt.
Pinged hakkasid Tõnismäel tõusma juba päeval
Kanal2 uudistetoimetus saatis Taluste juba 26. aprilli päeval Tõnismäele pronkssõduri juurde valvesse, et olla valmis, kui seal midagi juhtub.
«Juba lõuna paiku võis eeldada, et niisama see asi ei lõpe ja on oodata midagi enamat. Tõnismäele kogunenud inimesed hakkasid ennast üles kütma, kõikjalt kostis lauseid, et kõik on halb, Eesti riik on halb ja politsei on halb. Kuna asi hakkas väga teravalt käärima, andsin sellest toimetusse teada ja reporter Jürgen Fogel tuli ka kohale,» meenutas Taluste.
Operaatoril on kümme aastat hiljem on väga keeruline meenutada, millal lendas esimene kivi, kes keda ründas või mis kogu järgnenud sündmusteahela käivitas. «Käärimine oli nii viimase vinna peale läinud, et mingil hetkel lendas kork pudeli pealt ära. Pöördeline oli hetk, kui politsei otsustas tuua Tõnismäele juurde lisajõude. Rahvamass leidis, et see samm oli nende vastu liiast. Inimestes tekkis vastutamatuse tunne, et meid on palju ja kui me kõik koos teeme, siis ei pea keegi isiklikult vastutama,» rääkis Taluste.
Kivid lendasid üle operaatori pea
Kaameramehel on kümne aasta taguste sündmuste algusest selgelt silme meeles mälupilt, kui ta seisis rahvusraamatukogu ees kaameraga kahe vaenupoole vahel, politsei oli Balti jaama pool ja meeleavaldajate mass Kosmose kino pool. Meeleavaldajate poolt lendasid kivid üle tema pea, politsei poolt lasti vastu pisargaasi. Seistes üksi kaameraga kahe vastaspoole vahel, oli Taluste jaoks just see hetk, kui oli täiesti selge, et lõunast alates käärinud konflikt oli eskaleerunud ja kohe hakkab juhtuma midagi suurt.
Kuigi mässajate poolelt lendas politseiahela poole kive ja pudeleid, ei saanud Taluste kordagi pihta. Küll aga tabas mässajate poolt lennanud kivi tema läheduses seisnud politseinikku, kes vajus kokku ja kelle kaaslased ohutsoonist eemale toimetasid.
Politseinike ja meeleavaldajate leer seisid Taluste mäletamist mööda rahvusraamatukogu ees päris kaua, kuna politseinikud ootasid veel lisajõudu, mässajad aga leidsid, et nemad ei tagane. Pärast täiendavate politseinike saabumist asusid korrakaitsjad meeleavaldajate massi mööda Tõnismäe tänavat Kosmose kino poole lükkama.
«Politsei oli mässu esimesel õhtul ajakirjanikega koostöövalmis. Me saime Tõnismäe tänaval politsei ja meeleavaldajate, pisargaasi ja lendavate kivide vahel vabalt liikuda, politsei aktsepteeris filmimist ja keegi ei käskinud meil kaamerat ära panna. Vahepeal sain lendavate kivide eest politseiaheliku selja taha varjuda,» kirjeldas operaator.
Interrinde üks juhte Vladimir Lebedev üritas laamendajaid takistada
Politsei meeleavaldajatele Pärnu maanteele ei järgnenud ja seal said mässajad vabalt tegutseda. Talustele on hästi meelde jäänud stseen Tõnismäe tänava ja Pärnu maantee nurgal, kus mässajad olid tunginud kahekorruselises puumajas asuvasse lõngapoodi, seal asuva kauba tänavale loopinud ja üritasid poodi süüdata. Laamendajatega tõreles kunagise Interrinde üks juhtfiguure Vladimir Lebedev, kes keelitas neid lõhkumist lõpetama.
«Jürgen tegi Lebedeviga sealsamas lõngapoe ees intervjuu. Lebedev rääkis, et kõik toimuv on hullumeelsus ja sellist vandaalitsemist pole kellelegi vaja. Lebedev ütles, et asju tuleb ajada rahumeelselt, mitte lõhkudes ja laamendades. See tundus veider, et nii-öelda teise poole mees, kes pronkssõduri juures provotseeris, ütles intervjuus, et toimuv on hullumeelsus ja niimoodi ei tohiks asju ajada. Intervjuu lõpust on veel meelde jäänud, et keegi viskas põlevad lõngad poodi sisse,» rääkis kaameramees.
Kosmose kino juures filmis Taluste palju materjali ja intervjuusid. Filmilindile jäi ka üles Kosmose kino juures asuva R-Kioski lõhkumine, mis oli üks esimesi rüüstajate rünnaku alla sattunud ärisid.
«Kogu see territoorium oli meelavaldajate käes. Politseid ei olnud üldse näha. Politsei lükkas meeleavaldajad Tõnismäe tänavalt välja ja lasi neil rahulikult tegutseda. Liikusime mööda Pärnu maanteed Vabaduse väljaku poole ja filmisime järjest, kuidas poeaknaid lõhuti, poode kaubast tühjaks tõsteti ja autosid katuse peale keerati. Mässajatel oli aega poode tühjendada ja laamendada ikka väga pikalt. Esimesel õhtul ma politseid peale pronkssõduri ümbruse kusagil ei näinudki. Mingil hetkel laamendajad lihtsalt väsisid ja vajusid laiali,» rääkis operaator.
Filmitud kaadrid anti edasi läbi politseiaheliku
Kanal2 oli 10 aastat tagasi 26. aprilli õhtul ainus kanal, mis edastas operatiivselt telepilti Tõnismäelt alguse saanud lõhkumiste lainest. Samal ajal, kui tollane siseminister Jüri Pihl rääkis ETV eetris, et olukord on politsei kontrolli all, said Kanal2 vaatajad näha kaadreid meeleavaldajate kokkupõrgetest politseiga ning poeakende lõhkumisest.
Kümne aasta tagune tehnika ei võimaldanud teha otseülekandeid nii lihtsalt kui praegu ja Taluste filmitud kaadrid jõudsid televaatajeni 30-60 minutilise hilinemisega.
«Sellel õhtul olin väljas suure beetakaameraga, mille lindi mahtuvus on 30 minutit. Mul oli kaasas ainult kolm linti. Tõnismäel käärimine oli pikk protsess ja hetkel, kui asi väga hulluks läks, olid mul lindid praktiliselt täis filmitud. Tuli võtta esimene lint ja hakata kogu materjali üle filmima,» meenutas Taluste.
Kuna politsei oli Tõnismäe ümber piiranud ja kedagi ei lastud läbi, tuli linte välja toimetada läbi politseiaheliku.
«Kanal2 toimetusest tuli inimene uute lintidega politseiahelikuni, Jürgen läks salvestatud lintidega talle vastu ja vahetus toimus üle politseinike peade. Toimetuses ei olnud kellelegi enam aega filmi üle monteerida ja kogu materjal jooksis eetrisse nii, nagu see oli kohapeal filmitud,» rääkis Taluste.
Aprillimässust kogunes videomaterjali mitu tundi. «Mu kaamera käis praktiliselt kogu aeg. See oli uskumatu, mis toimus ja mul ei olnud mingit põhjust ressurssi kokku hoida, ei linti ei akut, ei midagi muud,» lausus Taluste.