Ehitusettevõte ähvardab Tallinna Inglise Kolledži sihtasutust pankrotimenetlusega, kui viimane ei leia järgmise nädala lõpuks võimalust tasuda ära ligi poole miljoni euro suurune võlg või ei paku välja kokkulepet, mis viimased paar aastat raha oodanud firmale sobiks.
Pankrotimenetlus tulekul? Inglise Kolledži sihtasutus on ehitusfirmale võlgu ligi pool miljonit eurot
Inglise Kolledži SA sõlmis ehitusfirmaga AS Restor 2014. aasta suvel lepingu, et tehtaks korda kooli ülemine korrus. Tööd said tehtud, kuid ehitaja tööde eest ettenähtud tasu ei saanud. Tunamullu esitati tööde eest kaks arvet, kogusummas ligi 295 000 eurot, millest tänaseks päevaks on tasutud napid 15 000 eurot.
Aastate jooksul on võlg viivise toel aga kõvasti paisunud ja nüüd nõuab ehitusfirma kolledžilt kokku ligikaudu 474 000 eurot.
Lahendust otsitud juba kaks aastat
Sihtasutuse juht Riho Soonik kinnitab, et nad ei ole kindlasti niisama käed rüpes istunud. Ka on osapooled omavahel korduvalt kohtunud, et üritada lahendust leida. Seni pole see aga kuidagi õnnestunud ja Soonik tunnistab, et eks ehitusfirmal ole ka kuskil piirid.
Nüüd ongi jõutud niikaugele, et ehitusfirma kannatus on katkemas ja ettevõtte advokaat saatis möödunud nädalal Tallinna linnale ja haridusministeeriumile kirja, milles ütleb konkreetselt: kui sihtasutus ei tasu oma võlga ASile Restor hiljemalt 5. maiks või selleks ajaks ei saavutata ka osapooli rahuldavat kokkulepet, on ettevõte sunnitud sihtasutusele esitama pankrotihoiatuse.
Sooniku sõnul oli rahaseis kahtlane kohe algusest peale, sest juba esialgsest eelarvest oli näha, et puudujääk jääb 300 000 euro kanti. Soonik, kes ise tol ajal veel sihtasutuse tööd ei juhtinud, ütles täna Postimehele, et kui tema mõni aeg hiljem sihtasutuse etteotsa asus, hakati probleemiga kohe ka tegelema.
«Hakkasime kohe selle nimel tööle, et vahe tasa teha ja raha leida, et Restorile võlga ei jääks,» sõnas ta. Paraku sai ehituse käigus selgeks seegi, et tööd lähevad arvatust kallimaks.
Nüüd aga usub Soonik, et töötavale lahendusele ollakse viimaks väga lähedal. «Kõik liinid on töös ja me loodame ja võitleme selle nimel ikka edasi, et asi korda saaks ja ehitajale saaks võlg ilusti ära makstud,» ütles Soonik.
Ta usub sedagi, et 5. maiks jõutakse kokkuleppele. «Ega Restor pole ka pankrotist huvitatud. Me otsime ikka positiivseid lahendusi.»
Ehkki sihtasutus loodab puuduoleva raha saada valitsuse reservist, seda kõigi eelduste kohaselt siiski ei juhtu, sest tegemist on eraldi tegutseva sihtasutusega.
Haridusministeeriumist öeldi Eesti Rahvusringhäälingule, et nemad pole isegi sellist taotlust esitanud. Juba läinud suvel kirjutasid nad Tallinna linnale, et tagantjärele lisatööde põhjendust ja vajalikkust hinnata ei saa, ning sestap ei tule ka raha.
Seega näib ainus loogiline valik, et sihtasutust saaks rahaliselt aidata Tallinna linn. Haridusega tegelev Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart viibib aga välismaal puhkusel ega saanud seetõttu võlaküsimust kommenteerida.
Tallinna haridusameti juhataja Andres Pajula ütles Postimehele, et haridusametil on Tallinna Inglise Kolledži SA ees täidetud kõik lepingulised kohustused, näiteks rahastas haridusamet IB õppe ruumide ehitust kokkulepitud summas.
«Sündmustest ette me ei ruttaks - mis saab kooliga edasi, otsustame siis, kui pankrot tõepoolest välja kuulutatakse. Kahe eraõigusliku juriidilise isiku omavahelistesse probleemidesse ei ole meil võimalik sekkuda,» kommenteeris Pajula.
Võimalik pankrotimenetlus kooli toimimist ei mõjuta
Kooli direktor Toomas Kruusimägi ütles Postimehele, et kool ja kooli sihtasutus on kaks eraldiseisvat asja. Viimane on lapsevanemate poolt ellu kutsutud ja on seega täiesti eraldi nii-öelda juriidiline keha. See tähendab omakorda, et ka võlg, millega sihtaustus maadleb, ei ähvarda kooli toimimist.
«See ei mõjuta kooli jätkusuutlikkust ega olemasolu mitte kuidagi. Kool on munitsipaalasutus ja saab oma tegevuse lõpetada vaid siis, kui Tallinna linn peaks nii otsustama. Ehk siis kool toimetab täpselt nii kaua, kui Tallinna linn ja haridus- ja teadusministeerium meile toimetamist annavad,» lausus ta.
Küll aga on kool tema sõnul igati huvitatud sellest, et sihtasutus saaks ehitusfirma ees tekkinud võla klaaritud. «Mida vähem müra-kära on, seda rahulikum on meil töötada,» ütles Kruusimägi.
AS Restor esindaja ei soovinud Postimehele täiendavaid kommentaare anda.