Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa

Fotod: riigikogu parklast minema aetud EKRE nõunik sai abi invakaardist (12)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy

Puudega inimese parkimiskaart kuldse Land Roveri tuuleklaasil, on Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni noor nõunik korduvalt parkinud sinna, kuhu ilma selle parkimiskaardita õigust ei oleks. Noormees selgitab, et sõidutab isa, kellele kaart väljastatud on.

Postimehe andmetel ei ole mullu kevadel EKREsse astunud Karl Songisepal luba riigikogu parklas parkimiseks, kuid noormees tegi seda ikkagi. Seetõttu tuli talle korduvalt märkusi teha ja ta sealt minema saata.

Kuna parlamendi ees ja sisehoovis on parkimisega niigi kitsas, antakse luba neile, kes sinna parkida võivad. EKRE nõunikule seda luba ei jagunud.

Songisepale tuli seepeale appi 2005. aastast pärineva kullakarva maasturi tuuleklaasile asetatud puudega inimesega sõiduki parkimiskaart. Nüüd on teda korduvalt märgatud parkimas veidi eemal, kuid siiski magusa koha peal oma töökoha läheduses otse Nevski katedraali kõrval.

Olgu öeldud, et ilma selle parkimiskaardita ta sinna parkida ei tohiks. Lisaks ei ole parkimiskaart väljastatud talle, vaid hoopis tema isale, endisele kõrgele linnaametnikule Mati Songisepale. 

Mäletatavasti mõisteti Keskerakonda kuulunud Mati Songisepp aastaid tagasi tingimisi vangi, kuna süüdistuse järgi võttis ta 144 000 eurot pistist. Kohtuprotsessi ajaks oli ta kogu raha ära kulutanud. Kusjuures osa pistisena saadud rahast kulus poja kardisõiduharrastusele.

Oluline on märkida, et kellegi teise parkimiskaardi kasutamine ei ole lubatud. Seaduses on sätestatud seegi, et kui kaart on puudega inimese saatja auto aknaklaasil, tohib seda kasutada vaid siis, kui autos viibib ka inimene, kellele kaart väljastati.

Postimees läks riigikokku, et noormehelt endalt asja kohta aru pärida. «Ei-ei, see (puudega inimese parkimiskaart – toim.) on minu isa oma. Me tuleme isaga koos linna ja mina toon ta tööle, lähen ise tööle ja pärast viin ta koju.»

Küsimusele, kas ka sel hommikul tuli ta koos isaga tööle (kuna riigikogu juurde sõites oli ta autos üksi), vastas poeg: «Täna hommikul on isa natukene teisel pool vanalinna tööd tegemas, või noh, mis iganes asju ta seal teeb.» Sel hommikul parkis ta auto veidi eemale, vanalinna tasulisse parkimistsooni.

Puudega inimese sõiduki parkimiskaart

Oluline on teada, et parkimiskaart väljastatakse isikule, mitte sõidukile. Seega on parkimiskaardi taotlemine, välja andmine ja selle kasutamine isikupõhine ning lubatud ainult juhul, kui tegemist on parkimiskaardi saanud isiku sõitude ja parkimisega. Andes parkimiskaardi kasutamiseks mitteõigustatud isikule või kui puudega inimest teenindav juht ei kasuta seda sihipäraselt, tunnistatakse kaart kehtetuks. 

Allikas: Eesti Puuetega Inimeste Koda

Kuna parajasti oli käimas hommikune fraktsiooni koosolek ja nõunik ei saanud koosolekult kauaks kõrvale jääda, soovitas ta küsimused saata meilile. Kolm küsimust talle teele pandud saigi.

Muu seas uurisime, kus kandis tema isa töötab, kaua on parkimiskaart tema auto tuuleklaasil olnud ja miks pargib ta ikkagi tööpäeva algul enda auto Nevski katedraali kõrvale, kuhu ta muidu parkida ei saaks, jättes vägisi mulje, et väärkasutab isale väljastatud kaarti.

«Minu isale on määratud keskmise astme puue ja talle on väljastatud invaliidsuskaart. Kuna ta vajab liikumisel abi, siis mina tema pojana aitan teda. On ebaeetiline hakata norima puudega inimese ja teda abistava inimese kallal erakonnale varju heitmise eesmärgil. Kas me peaksime isaga tegema Postimehe jaoks iga kord selfi, kui me koos linna tuleme?» oli noormehe vastus.

Kuna ühelegi küsimusele vastust ei tulnud, saatsime uue kirja, kus palusime siiski ka küsimustele vastata ja selgitasime, et ei taha kellelegi varju heita, kuid selline väärkasutamise probleem on palju laiem kui vaid üks juhtum.

Ühtlasi vajas selgitamist, et ebaeetiline tundub seegi, kui puudega inimesele väljastatud parkimiskaarti kasutab keegi teine endale soodsate tingimuste (hea parkimiskoha) saamiseks. Küsisime ka, kas tema isa töötab Nevski katedraalis või selle läheduses, et poeg oma auto sinna pargib.

Songisepp vastas, et Postimehele laekunud info on ühekülgne. «Kuna mu isal, kes tegutseb transpordi valdkonnas vabakutselise nõunikuna, on väga sageli asja kesklinna, siis oleme asja lahendanud nii, et proovime oma linnaskäimisi ühildada nii palju kui võimalik. Tõin teda linna ja viisin tagasi koju ammu enne seda, kui riigikokku tööle tulin. Mu isa proovib autojuhtimist tervislikel põhjustel vältida nii palju kui võimalik,» selgitas noormees.

«Õigeusu kiriku kõrvale oleme parkinud vist ainult loetud korrad, kui ka isal on olnud asja vanalinna. Tõesti, kirikus ta ei tööta. Tavaliselt pargime mujal kesklinnas, jätame auto sinna, kus isal vaja minna on,» lisas ta.

Songisepp sõnas, et mis puudutab parkimist riigikogu ees, siis tema hinnangul ei suuda riigikogu kantselei rahuldavalt korraldada töötajate parkimist. «Väiksemate fraktsioonide ametnikele pole autoga töölkäimist ette nähtud, ehkki parklas ruumi on,» märkis nõunik. 

Samuti leidis ta, et versioon, et parkimiskaardi kasutamine on ebaeetiline, kuna isa-poeg suudavad oma käimisi ajastada, on pahatahtlik. «Kas te peate paremaks hakata registreerima ja fikseerima kõik puuetega inimeste ja nende saatjate tulekud ja minekud?» küsis ta.

Märksõnad

Tagasi üles