Lähtekohaks pea 15 aasta tagune üksikjuhtum
Rask justiitsministeeriumi plaaniga ei nõustu, öeldes, et esiteks on vale juba väljatöötamiskavatsuse lähtekoht. Ministeerium viitab Sergei Brusilovi kaebusele kui ainsale individuaalkaebusele, mida riigikohus on seni menetlenud, ning põhjendab sellega soovi muuta kehtivat põhiseaduslikkuse järelevalve süsteemi.
1997. aastal toonase kriminaalkoodeksi alusel kuueks aastaks vangi mõistetud Brusilov esitas riigikohtule kaebuse 2002. aasta sügisel, mil jõustunud karistusseadustik nägi sama teo eest ette lühema ehk kuni viieaastase vangistuse. Selleks ajaks oli Brusilovil viis aastat vangistust kantud, mistõttu taotles ta enda vabastamist. 2003. aasta kevadel vabastaski riigikohus ta karistuse edasisest kandmisest ning tunnistas põhiseadusvastaseks karistusseadustiku rakendamise seaduse osas, mis ei näinud ette vana seaduse alusel vangi mõistetud inimeste karistuste vähendamist uues seaduses sätestatud ülemmäärani.
Raski sõnul ei olnud Brusilovi kaasus tüüpiline individuaalkaebus, vaid vaidlus riigikogus vastu võetud seaduse põhiseaduspärasuse üle – asja mõte oli täita lünk, mille riigikogu oli rakendussätete vastu võtmata jätmisega tekitanud. Toonane justiitsminister selgitas, et 1990. aastate alguses, kui Eesti läks ENSV kriminaalkoodeksilt üle Eesti Vabariigi kriminaalkoodeksile, siis kaasnesid sellega ulatuslikud rakendussätted, mille alusel vaadati üle suur hulk jõustunud kohtulahendeid. «Seal, kus oli karistusmäärasid vähendatud, tuli ka vabaduskaotuslikul karistusel viibinud süüdimõistetute karistusmäärad üle vaadata. See oli ulatuslik töö,» rääkis Rask.
Ka kümmekond aastat hiljem, enne karistusseadustiku vastuvõtmist toimus tema sõnul samalaadsete rakendussätete vajalikkuse üle tõsine diskussioon. «Peale jäi arvamus, et rakendussätteid ei ole tarvis, sest kohtud on asju kontrollinud, inimesed on süüdi mõistetud ja nad peavad kandma oma karistuse seaduste järgi, mis kehtisid siis, kui nad süüdi mõisteti,» lausus Rask, kelle sõnul ei läinud aastatki mööda, kui seadusandja jäetud lünga pidi Brusilovi kaebuse alusel täitma riigikohus.