Piirangu kehtestamine emotsionaalse otsuse tagajärjel
Kiusatust uuesti mängima minna tuleb ikka ette. «Suur osa paneb piirangu emotsionaalse otsuse ajendil. Näiteks on olnud enda võimalusi arvestades suuremat sorti kaotus ja lajatatakse maksimaalne piirang,» rääkis Rüütel. Tavaliselt on need inimesed juba nädala või paari möödudes tagasi ja ütlevad, et kuulge, ma päris nii ikkagi ei mõelnud, ma ei olnud päris mina ise.
«Aga seepärast ongi väga hea, et võimalus piirangut tühistada puudub, aeg peab täis tiksuma ja selleks ajaks, kui juriidiliselt on võimalik tühistada, on juba kujunenud uued harjumused, mis inimese individuaalset närvikava arvestades talle vast kohasemad,» nentis Rüütel.
Hasartmängu nõustamiskeskuse juhataja ja psühholoog Pille-Riin Kaare rääkis, et ka teraapia üks osa on soovitada kliendile endale piirang panna. «Meie soovitame klientidele, et ole hea, pane keeld peale ja elu on lihtsam. Ei teki ehk nii suurt mängutungi ning me saame töötada temaga selle koha pealt, et kuidas muuta mõtted mängimise suhtes taas realistlikuks,» rääkis Kaare.
Ent keeld ainuüksi ei ole see, mis sõltlast kasiinost, loteriipiletist või spordiennustuste tegemisest eemal hoiab. Kaare sõnutsi on tegu vaid ühe võimalusega, et haigusest vabanemise protsessi kergendada.
«Siin on ekslik arvata, et kui inimene usub, et keeld lahendab tema probleemid, siis nii päris ei ole,» märkis Kaare. «Kui keeld üks hetk otsa saab, siis tegelikult ei ole neid juhtumeid üks või kaks, vaid ikkagi rohkem, kus sõltlane leiab uue võimaluse mängimiseks,» rääkis Kaare.