Postimehe foto- ja videotoimetus teeb aastas tuhandeid fotosid ja sadu videosid. Iga aasta lõpus valib toimetuse liikmetest ja välisekspertidest koosnev žürii välja neist kõige paremad.
Postimehe aasta parimad fotod ja videod
Margus Mihkels, tegevtoimetaja ja fotožürii juht:
Hea foto saamiseks peab teadma, kus seista, ütles Ansel Adams. Ja ta ei pidanud silmas ainult seda, kus fotograaf tõesti seisab ehk milline on rakurss, vaid sedagi, mida fotograaf näidata tahab.
Ma ei tea, kas Postimehe aasta foto - taskulambiga uurija mõni tund varem Haapsalu külje all tapetud pätipealiku Nikolai Tarankovi Kadrioru korteri rõdul - näitab seda, mida autor, Postimehe foto- ja videotoimetuse juht Erik Prozes näidata tahtis. Aga ma tean, et ta seisis õigel ajal õiges kohas.
Erik ei sattunud tol õhtul Poska tänavale niisama, kogemata ega juhuslikult. Teda ajas sinna Postimehe juhtunust juba kuulnud reporteri Georgi Beltadze telefonikõne: Tarankovi kodumaja ees on politseinike autod. Et õhtune valvefotograaf oli hõivatud, läks Erik ise.
Loomulikult oli teine Postimehe fotograaf selleks ajaks juba Haapsalu lähistel, mõrvapaigale nii lähedal kui sündmuskohta valvavad hõbelõvid lubasid. Ent sellisest kaugusest head pilti ei saa.
Järgmisel päeval avaldasid kõik väljaanded politseinike loovutatud fotosid mõrvapaigast või kusagilt võpsikust vorbitud kaadreid allkirjaga «sündmuskoht on nende puude taga»; ainult Postimees käis välja originaalmaterjali.
Tarankovi tapmise pildiline käsitlus on mõneti ka märgiline: suurem osa tänavusist võtmesündmusist olid sellised, et midagi pildistada olnuks keeruline. Arvuti tegi rehkenduse ja Suurbritannia lahkub Euroopa Liidust. Keegi tegi kliki või andis allkirja ja Donald Trumpist sai USA president. Jevgeni Ossinovski saatis Taavi Rõivasele sõnumi ja Eesti valitsus vahetus. Need on hetked, mida on raske, lausa võimatu pildistada. Hoiakuid ette ja reaktsioone hiljem oskab igaüks talletada, aga midagi, mis andnuks oskajaile võimaluse, lihtsalt ei olnud.
Mistap on tänavune Postimehe aasta foto mu meelest eriline: see ei ole ühe inimese tehtud foto, see on toimetuse koostöö vili.
Uudisfoto
Olemusfoto
Spordifoto
Portree
Lauri Hussar, peatoimetaja ja videožürii juht:
Liis Treimanni ja Madis Vaikmaa video sõjaväe transpordilaeva Tver vrakist Reidi tee plaanitava asukoha kõrval oli mitmekülgne uudislugu, mille käigus said tegijatel sõna otseses mõttes jalad märjaks. Video oli terviklahedus, kus kasutati ka drooni- ja allveevõtteid, lugu vastas uudise kriteeriumidele, oli põnev ja üllatav avastus.
Lugu räägib 1852. aastal tormiga Kadrioru randa kandunud sõjalaevastiku transpordilaevast Tver, mille vrakk taasavastati 90ndate alguses. Madalas vees saab vrakki seniajani imetleda. Seoses Reidi tee ehitusega tekkis allveearheoloogidel nüüd mure vraki saatuse pärast. Tegemist on osaga Eesti mereajaloost ja aluse jäänused peavad säilima sellisel kujul, nagu nad on. Reidi tee suunatakse praeguste plaanide kohaselt vrakist mööda.
Üllatuspreemia sai aga videolugu Vikerraadio virgutusvõimlejast Martin Kõrvast ja tema klaverisaatjast Viive Ernesaksast, autor jällegi Liis Treimann. Video tegelaste jaoks oli olukord argine, kuid kuidas see protsess – raadiovõimlemise salvestamine – välja näeb, oli videos üllatav näha. Selles oli värskust ja hoogu ning energia, mida Kõrv ja Ernesaks koos pakuvad, on väga nakatav.
Tveri vrakk tulevase Reidi tee kõrval (I koht). Autorid Liis Treimann ja Madis Vaikmaa
Portreed Eesti kaksikutest (II koht). Autor Erik Prozes
Ringkäik presidendi tööruumides (III koht). Autorid Marian Võsumets ja Eero Vabamägi
Virgutusvõimemise salvestamine raadiomajas (üllatuspreemia). Autor Liis Treimann