Kui vaadata Teise maailmasõja aegseid sündmusi ja ajalugu, siis kõige võimatumates tingimustes püüti ikka oma elu edasi elada. Pered, lapsed… Koolid pandi uuesti käima. Me lihtsalt elame sellisel ajal, nagu me elame. Me ei saa teist aega valida. See on kõige parem aeg, sest ta on meile antud.
Mulle tundub, et turvatunde kadumine võiks olla üks lõppeva aasta märksõnu. Oled nõus?
Jah, hirmufoon on tekkinud. Ebakindlus, mis ongi hirm. Ma mõtlen seda, et aina raskem on asjadest aru saada. Aru saada, mis on tõeline, mis vale. Mis on hirmu õhutamine, mis päris oht. See ajab ju hulluks.
Hiiumaa on sinu kodu – kas võib nii öelda?
Jah, tulin siia juba 31 aastat tagasi. Vahepeal olen küll eemal ka olnud, aga kindlasti on Hiiumaa kõige kodusem koht maa peal, teist sellist pole ega vist tulegi.
Kuivõrd on elamine, nagu sa ütled, «võsa vahel», seotud turvatundega?
Ei kuidagi. See, et kusagil tänapäeva maailmas on turvalisem, on illusioon. Pariis ja Berliin on ju lõppude lõpuks, noh, kas või statistiliselt, igavesti turvalised linnad, Nizzast rääkimata. Mina seda metsa peitu pugemist maailma hädade eest küll ei usu. Selle jaoks on maailm tõesti liiga kitsaks jäänud.
Rahulikum on siin saare peal muidugi elada. Võib olla, kui oskad. Võid ju siin samamoodi mõelda hommikust õhtuni, kedrata hirmusid enda sees. Võib-olla maainimesed tegelevad sellega rohkemgi. Just sellisel talvisel ajal vaadatakse telekat, loetakse lehte ja mõeldakse, kui hull see asi ikka on. Üksinduses on kergem taoliste sundmõtete küüsi langeda.