Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730
Saada vihje

Rõivas loobub Reformierakonna esimehe kohast (7)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Taavi Rõivas.
Taavi Rõivas. Foto: Erik Prozes

Eelmine peaminister ja Reformierakonna esimees Taavi Rõivas teatas kirjas erakonnakaaslastele, et loobub aasta algusest erakonna juhi kohast.

Rõivas ütleb kirjas, et teeb alanud nädalal juhatusele ettepaneku kutsuda aasta alguses kokku Reformierakonna üldkogu, et valida erakonnale uus esimees ja juhatus.

«Õige pea peale valitsuse vahetumist otsustasin, et soovin erakonna juhtimise järgmisele esimehele üle anda. Olen selle ligi kolme aasta jooksul andnud endast kõik iga jumala päev ja tunnen, et nüüd on õige pühenduda aega ka oma perele. Olen südamest tänulik Teie väga suure toetuse eest kogu selle aja jooksul ning ka kõigile neile, kes on püüdnud mind veenda ümber mõtlema,» kirjutab ta.

Postimees avaldab Rõivase erakonnakaaslastele saadetud kirja:

«Head erakonnakaaslased,

Möödunud nädalad on Reformierakonna jaoks olnud rasked – koalitsioonipartnerite kannapööre viis valitsuse kukkumise ning teistsuguste vaadetega koalitsiooni moodustamiseni. Tagantjärele teame, et salakõnelusi selleks peeti juba presidendivalmiste ajal. Tuleb tunnistada, et usaldasime oma partnereid liialt.

Ei ole saladus, et ettepanekuid valitsuse lõhkumiseks tehti ka meile, kuid meie vastus oli ühemõtteline – meie omaenda juhitud valitsust ei lõhu. Nägime toona ja näeme ka nüüd probleemi nii Keskerakonna koostööleppes Venemaa võimuparteiga kui valikulises suhtumises korruptsiooni ja Eesti õiguskorda. Eesti julgeolek ei ole ainult sõjaline kaitsevõime, see on ka otsustajate aated ja ausus nii oma riigi kui iseenda südametunnistuse ees.

Õige pea peale valitsuse vahetumist otsustasin, et soovin erakonna juhtimise järgmisele esimehele üle anda. Olen selle ligi kolme aasta jooksul andnud endast kõik iga jumala päev ja tunnen, et nüüd on õige pühenduda aega ka oma perele. Olen südamest tänulik Teie väga suure toetuse eest kogu selle aja jooksul ning ka kõigile neile, kes on püüdnud mind veenda ümber mõtlema.

Vaatan uhkusega tagasi nii 2 aastale ja 8 kuule, mil mul on olnud au kahte järjestikust Vabariigi Valitsust peaministrina juhtida kui ka Reformierakonna varasematele saavutustele. Need aastad on olnud Eesti jaoks edukad nii inimeste elatustaseme kasvu kui kindlustunde suurenemise poolest. Eesti on saavutanud märksa enam kui paljud meiega sarnase ajalooga riigid.

Ka Reformierakonnal on läinud hästi – oleme võitnud nii Euroopa Parlamendi kui Riigikogu valimised ning hea meel on nentida, et valijad usaldavad meid jätkuvalt kõrgelt. Reedel avaldatud avaliku arvamuse küsitlus näitas, et erakonna toetus on mitu protsenti kõrgem kui enne esimese minu juhitava valitsuse ametisse astumist 2014. aasta varakevadel. See, et meil on jätkuvalt avalikkuse tugev toetus, loob kõik eeldused ka selleks, et väljume opositsiooni-kogemusest õige pea ja veel tugevamana.

Nii nagu valijad ei ole parlamendivalimistel andnud mandaati astmelisele tulumaksule ja reale uutele maksudele, ei ole põhjust neilt sellistele muudatustele toetust eeldada ka nüüd. Reformierakonna ülesanne on pakkuda tugev liberaalne alternatiiv ning juhtida tähelepanu kohtades, kus kursimuutus on Eestile ohtlik. Olen kindel, et saame sellega hästi hakkama.

Kuivõrd minu otsus on kindel, siis ei oleks aus selle elluviimisega liialt venitada. Teen alanud nädalal juhatusele ettepaneku kutsuda aasta alguses kokku Reformierakonna üldkogu, et valida erakonnale uus esimees ja juhatus. See peab olema meeskond, kes viib meid sügisel kohalike valimiste võidule. Olen veendunud, et tugevaid kandidaate jagub ning Reformierakond võidab järgmised valimised juba vähem kui 300 päeva pärast.»

Erakonna juht 6. aprillist 2014

Taavi Rõivas valiti Reformierakonna esimeheks 6. aprillil 2014. Sellele eelnes Rõivase ootamatu peaministriks saamine, kui Siim Kallas teatas 12. märtsil, et loobub peaministrikandidaadiks pürgimast. Samal päeval otsustas Reformierakonna juhatus, et uus kandidaat on 34-aastane sotsiaalminister Taavi Rõivas.

24. märtsil sai Rõivas 55 poolt- ja 36 vastuhäälega riigikogult volituse moodustada oma esimene valitsus koos Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga. Rõivase teine valitsus astus ametisse 9. aprillil 2015, koalitsioonipartnerid olid IRL ja SDE. Tänavu 9. novembril avaldas riigikogu Taavi Rõivase valitsusele umbusaldust häältega 63:28.

Reformierakonna juhina viis Taavi Rõivas erakonna nii Euroopa Parlamendi kui ka riigikogu valimistel võiduni. Samas leidis Taavi Rõivas sel nädalal Arterile antud intervjuus oma teise valitsuse kukkumist kommenteerides, et peamised vead on ta teinud pigem erakonna juhina, mitte peaministrina.

«Minu vead on olnud pigem erakonna juhina kui peaministrina. Võib-olla olen liigagi innukalt ja südamega teinud riigile olulisi asju ja selle kõrvalt on jäänud erakonnale pisut vähem tähelepanu. Eks see ongi otsustamise koht, kui palju ennast jagada ja kui innukalt tegeleda asjadega, mida ametijuhend otseselt ei eelda. Kindlasti olen tegelenud märksa aktiivsemalt, kui ametijuhend eeldaks, Eesti julgeolekualaste seisukohtade tutvustamise ja e-riigi promoga välismaal. Ainuüksi mainekaid ülikoole, kus olen käinud loenguid pidamas, on üle kümne,  näiteks Harvard, Duke, Stanford, Shanghai tehnikaülikool. See on kindlasti jätnud vähem võimalusi tegeleda siseriiklike teemadega, helistada erakonnakaaslastele,» küsida tagasisidet, rääkis Rõivas. Loe pikemalt: Taavi Rõivas: jutt seisakust on naeruväärne, Eestis ei ole mingit seisakut.

Taavi Rõivase võimaliku mantlipärijana on kõige enam nimetatud endist majandus- ja taristuministrit, kunagist erakonna peasekretäri ja erakondade rahastamise ehk niinimetatud Silvergate'i skandaali kistud Kristen Michalit.

Postimees kirjutas novembri lõpus, et pole kahtlust, et vahetus erakonna juhi kohal tuleb ja suurima tõenäosusega on erakonna uus esimees Kristen Michal. Kõne alla tuleb ka Hanno Pevkur, aga erakonnas räägitakse, et tema on hoolimata üsna plekitust minevikust liiga pehme, liiga Rõivase-sarnane. Opositsioonis läheb vaja pigem Michalit. Pikemalt: Valge kampsuni uus tulemine.

Tagasi üles