«Saage õigesti aru – see ei ole Soome töötuga võrdseks tõstetud toetused. Pigem meetmete summa, mis võimaldaks töötuna jäänud inimestel end ühiskonnas kasulikuna tunda,» lisas ta. Vare hinnangul on sel juhul midagi väga viltu töö väärtustamises, kui toetustega on võimalik juba paremini ära elada kui tööd tehes.
«Ühiskonda tervikuna viib ju edasi tark ja püüdlik, ettevõtlik – laiemas kontekstis – inimene, mis iganes ametit ta peab. See eeldab teatud keskkonda,» sõnas Vare, mõtestades lahti, miks peab tegelema riigis kõigile parema elukvaliteedi tagamisega.
«Me oleme maailma väikseim omakeelse kõrgkultuuriga mandririik,» tõstis Vare esile. «Me peaksime seda käsitlema kui uunikumi, kui meil on eesmärk säilitada nii rahvas, kultuur kui keel. See ei saa iseenesest toimuda, vaid me peame pingutama igas suunas,» rääkis ta.
«Siin me sõltume jälle oma inimvarast, mis omakorda sõltub meie elukvaliteedist – sest maailma avardudes on elukvaliteedi madalus negatiivne argument,» sõnas ta. «Tulemuseks on see, et me kaotame inimesi, kuid iga inimene siin on väärtus omaette.»
Heaoluriigiks oma uus mudel
«Elu kvaliteediks on kindlasti ka salliv ühiskond. Ja tuleb tunnistada, et meil on sellega suuri probleeme.» Nii pidas ta välismaale läinud inimeste tagasitulekul suureks takistuseks just seda, et Eestis ei sallita vähemusi, aga ka meie kõrval elavaid teisi rahvusi, eriti venelasi.
«Väljaspool Eesti ruumi elanud inimestele - aga need on need talendikamad ja aktiivsemad inimesed, keda me ei tohi kaotada - on sallivuse teema päris oluline. Seda tuleb tõsisemalt võtta, kui meil kombeks on olnud,» arvas Vare.