«Sisuliselt seesama Keskerakond, kes on süüdistatuna kriminaalkuriteos kohtu all, on valitsuse juhtiv erakond,» lausus professor ja nentis, et see olukord võtab teda päris tõsiselt nüüd kukalt kratsima.
«See seostub sellega, et meie karistusseadustikus on olemas võimalus, et juriidilised isikud vastutavad kriminaalkorras. Aga mida see täpselt tähendab?» arutles ta.
Saar tõi võrdluseks välja maadevahetuse protsessil kriminaalkuriteos süüdi mõistetud Merko Ehituse juhi ja suuromaniku Toomas Annuse juhtumi, kui kohtus käimise ajal loodi ettevõttes alternatiivne juriidiline keha. «Ma ei kujuta ette, et samasuguseid asju saaks hakata tegema erakonna tasemel,» nentis ta.
Süüdimõistetud erakond oleks retsidivist
Juriidilisele isikule saab karistuseks määrata rahalise trahvi, Saar märkis, et sundlõpetamist enam pärast muudatusi karistusseadustikus pole. Kui tavaline lihast ja luust eraisik saab kriminaalkorras karistada ja talle määratakse rahaline karistus ning ta kannab selle karistuse ära, siis on ta õigusteadlase selgitusel oma süüteo lunastanud – sama lugu peaks siis olema ka erakonnaga.
Ent kuigi erakond on juriidiline organisatsioon, ei ole see Saare hinnangul ikkagi päris tavapärane juriidiline isik. «Kujutame nüüd ette, et erakond hakkab regulaarselt saama trahve ja on n-ö retsidivist, aga samas ka Eesti valitsuse juhtiv erakond. Näeme, millised vastuolud siin hakkavad tekkima,» rääkis Saar.
«See on väga sobiv võimalus nüüd tegelikult näidata, mil määral Keskerakond uue juhtkonna näol on ümber sündinud,» lausus Saar ja tõi välja, et analoogina tuli riikidel nagu Saksamaa teha rahu enda minevikuga.