SVEN MIKSERI ARGUMENDID
Vanemahüvitise piirmäär on ebaõiglaselt kõrge
Riigi jaoks on kõik lapsed olulised, vahe tegemine vanemate sissetuleku järgi ei ole põhjendatud.
Solidaarne universaalne lapsetoetus on täna 19 eurot kuus, mis on üle 100 korra madalam vanemahüvitise ülempiirist, disproportsioon on karjuv.
Väide, et kõigile lastele makstav lapsetoetus on raha külvamine, on sügavalt küüniline. Õiglus ei saa olla valiv, riik peab näitama, et iga laps on oluline.
Näiteks Rootsis on universaalse lastetoetuse suurus 1050 SEK (115 eurot) ja Rootsi on üks neid riike, kus laste arv ühe naise kohta on üks kõrgemaid Euroopa Liidus. Rootsis moodustavad peretoetused 3 protsenti riigi SKPst, Eestis 0,8.
Esimese sammuna tuleks tõsta lastetoetus ühe lapse kohta 60 eurole kuus. Maksma peaks seda igale lapsele, sest Eestile on olulised kõik lapsed võrdselt ja lapse kasvamisega on alati seotud kulud.
Ülemmäära sidumine kolme keskmise palgaga on teinud sellest kõige kiiremini kasvava peretoetuste liigi, mis ei võimalda suunata raha nendesse peretoetustesse, kus vajadus on teravam.
Naiivne on arvamus, et perede toetamiseks piisab poolteist aastat kestvast riigi toest. Kombineeritud toetused, kus vanemahüvitisele lisandub reaalset tuge pakkuv lapsetoetus, aitavad suurendada perede turvatunnet.
Üha enam toetusraha läheb kõrgeimasse tulukvintiili kuuluvatele peredele. Õigeks ei saa pidada olukorda, kus väheneva ja vananeva rahvastikuga riigis peretoetuste osakaal riigi SKPst aasta-aastalt väheneb (2000. aastal 1,4, 2010. aastal 0,8 protsenti) ja vanemahüvitise osakaal tõuseb (2003. aastal 0 protsenti, 2010. aastal 1,3 protsenti, ulatudes 2,5 miljardi kroonini).