«Niimoodi tükikese haaval katkudes – ja mitte kunagi nii palju, kui oleks ühtlaseks arenguks vaja – jäimegi kogu aeg miinustesse. Me läksime edasi, kuid miinused kuhjusid,» rääkis Timberg. Ta lisas, et päästeamet tegi miinuste katmiseks kangelaslikke pingutusi, kuid need kasvasid sellegi poolest.
Näiteks 2011 ja 2012. aastatel viidi läbi komandode ümberkorraldus, mille käigus suleti üheksa komandot. Ühtegi päästjad sealjuures ei koondatud. «Meil lihtsalt ei olnud raha, et neid komandosid üleval pidada. Kui me oleks need alles jätnud, oleksime pidanud järgmiseks 10-15 aastaks arvestama nende remondiga,» rääkis ta.
Lisaraha leida raske, päästjaid ka ilmselt koondama ei hakata
Eile avalikkusele tutvustatud uuringus leidis sõltumatu audiitor, et päästeameti jätkamiseks senisel kujul tuleb kümne aasta jooksul leida kokku ligi 150 miljonit lisaraha. Timberg sellist stsenaariumit tõenäoliseks ei pea.
«Ma ei tea, kust kohast see raha leitakse,» ütles ta, «sellisel juhul tuleb see kellegi käest ära võtta». Ainus võimalus oleks majanduskasv. «Kui majanduskasvu ei tule, siis ei ole see (lisaraha leidmine – toim.) reaalne,» rääkis Timberg.
Kui rahastus jääb senisele tasemele, tuleb hakata päästjate ja päästesõidukite arvu vähendamine umbes 30 protsendi võrra, leiti uuringus. «Mina arvan, et peadirektor Kuno Tammearu on sama usku nagu mina ja käsi ei tõuse koondama. Me oleme teinud igasugu ümberkorraldusi, kus päästjad viiakse teise kohta, kuid päästjad koondada ei tahaks,» ütles ta. Päästjate koondamine tähendaks tema sõnul standardi langemist.