Kolumnist ja kirjanik Mihkel Mutt on avaldanud hämmastust, et teiesugune täies elujõus mees lasi end sellisesse kõikevõtvasse ametisse matta, et võtsite nii raske koorma kanda, nagu seda on presidendiamet.
Barbi Pilvre on öelnud, et mul on rahvusromantiline hoiak. See võib-olla seostub mainitud vendade Grimmide ja Disney maailmaga. Ma ei tea, kas «rahvusromantiline» on just õige sõna – see on pigem 19. sajandi termin. Aga ma kuulun raudselt nende hulka, kes arvavad, et riiki teenida on üks õilsamaid asju, mida inimene saab teha. Ega riigi teenimine ei ole asi – vähemalt tsiviliseeritud riigis (naerab) –, millega võib rikkaks saada. Vastupidi – see on majanduslikult kahjulik.
Mul on Ameerika Ühendriikides üks tuttav, kelle perekond on juba kakssada aastat olnud riigi teenistuses – mitte kogu perekond, aga igast põlvkonnast on keegi olnud kas kindral või senaator. Kuni selle esivanemani välja, kelle allkiri seisab iseseisvusdeklaratsioonil.
Meie vestlusest koorus välja tõsiasi, et kõik võivad teenida raha, aga riiki saavad teenida vaid väljavalitud. Ma ei tea, kas «väljavalitud» on õige termin, aga «vähesed» on küll.
Euroopa Liidu ja NATOga liitumise järel, mil on tekkinud rahulolu- ja mugavusetunne, et kõik on korras, peetakse riigi teenimist rohkem kui kunagi varem heaks karjäärivõimaluseks. Et nüüd riik on tugev ja annab midagi mulle. Mul oli juba enne selle aasta aprillikuud – osa inimeste avaldusi ja ütlusi kuulates – 1938. aasta tunne. Mitte selle pärast, et kohe läheb kõik tuksi, aga 1938. aastal oldi ka väga rahul, oldi liiga muretud.
Minu arust ei tasu riigiasjades kunagi liiga muretu olla. Ei saa olla muretu tuhande aasta vanune Suurbritannia või Prantsusmaa, ei saa olla muretu enam kui kahesaja-aastane USA, ei saa olla muretu peatselt üheksakümneseks saav Eesti Vabariik.