Nii USA kui Afganistani kõrgemad sõjaväelased kinnitavad samas, et narkootikumide tarbimise eest saavad ka afgaanid aina tihemini karistada. «ANPis (Afganistani politseis) tegeletakse narkootikumidega palju rohkem kui ANAs,» väitis USA kolonelleitnant David Flynn.
NATO ja nende juhendatavate afgaanide vahel tekitavad Flynni sõnul kultuuriprobleeme ka sellised küsimused nagu keelebarjäär ja erinevad elamisnormid, näiteks afgaanide arusaam kellaaegadest.
AFP lisas, et paljud USA sõdurid on afgaanide suhtes siiski üsna tolerantsed, tuues välja, et kohalikud on palju sagedamini eesliinil kui nemad.
«Mõnikord on see masendav. Neil on tohutud logistilised probleemid. Nad räägivad patrullis olles tihti telefoniga,» kirjeldas kapten Daniel Rowland. «Tuleb endale pidevalt meenutada, et ANA sõdur on lahingutsoonis kolm kuni viis aastat, samas kui meie läheme pärast aastat tagasi.»
«Ameeriklased üritavad meid austada ja meie neid ka. Nad õpetavad meile paljusid asju – kuidas kasutada raadiot, korraldada missiooni või patrulli,» ütles ka viis aastat teeninud ANA seersant Khan Pacha.
Söögikordade ajal baasis eri rahvustest sõdurid siiski samas lauas ei istu, märgib AFP. «Süüa koos hajidega (ameeriklaste slängisõna afgaanide kohta – toim)? Ma ei taha haigeks jääda,» kommenteeris küsimust üks USA sõdur.
Vastumeelsust ameeriklastega ühes lauas istumise suhtes väljendas ka afgaan: «Ameerika toit on kohutav. Ja igal juhul ei saaks me üksteisest tõlgita aru.»