Multikunstnik Sandra Jõgeva ettevõtmised kunstivallas on eranditult pöörased. Ja ise on ta erakordne nähtus – äärmustest, kontrastidest ja ülivõrretest ongi ehitatud tema maailm. Olgu areenil tarretisest naised, piitsa saavad näitusekülalised või Sandra ise stand-up-koomikuna – uljalt astub ta hangunud arusaamade konnasilmadele. Tirib kapist välja teemad, millest pole tavaks rääkida. Kunstniku enesega tasub aga just praegu rääkida rohkem kui kunagi enne – Sandra käe läbi saame sel suvel osa maailmanime Andy Warholi loomingust ja vaadata tõtt usuküsimusega.
Kunsti elitaarne maailm tundub tavalise inimese jaoks sageli kauge ja kõrge. Warholi suurim teene oli selle distantsi kaotamine. Tõstes kunsti staatusse argise, tõi ta kunsti ellu tagasi. Kaasaegne kunst, mis kasutab palju dokumentaali, on sageli elu ise, lihtsalt kanguse kraade ja kontraste on mõistmise võimendamiseks peale keeratud. Kunsti roll tänapäeval on olla virgutav külm dušš, äratuskell või sensitiivselt läbinägelik pilk elule. See pole kunstnike eralõbu, vaid igaühe võimalus. Isegi häirivana on see kasulik kogemus. Elu pole meil ometi selleks, et lasta sel üksluisusest hallitama minna.
Sandra Jõgeva lehvib kesk kleepuvpalavat suvepäeva kohale võrksukkades, kõrgetel kontsadel ja süsimustas siidkleidis ning mõjub juba iseenesest väiksemat sorti kunsti-performance’ina. Äratab tähelepanu paremini kui punane foorituli. Ma armastan meelelist virgutusvõimlemist ja naudin, kui kellelgi on kuraasi üllatada. Kunstnik võtab aga asja ülima sundimatusega: «Mul pole aimugi, kus kellegi normaalsuse kammitsad võivad olla. Ma ei tegele piiride lõhkumisega, ma lihtsalt ei tajugi neid!»
Ma tean, et üle kõige vihkad sa raame. Katsuks siiski hakatuseks sind kunstnikuna mingi tiitli alla suruda. Mis see võiks olla? Multikunstnik?
Jah, see kõlab peaaegu sama hästi kui Mart Sander ja tema tiitel «multitalent». Mind köidab valdkondadevaheline looming ja kunsti kaduvus. Minu skulptuurid eksperimentaalsetest materjalidest karamellist ja želatiinist on saanud tõuke just sellest ideest. Mind huvitab ka lugude edasiandmine – aasta lõpul linastub dokfilm «Armastus…» mille režissöör ma olen. Teen kunsti, meiki ja stand-up-komöödiat, kureerin ja kirjutan.