LIIA HÄNNI ARGUMENDID
Eesti peab langetama valimiskünnise 3 protsendile
Selleks, et ühiskonnas olemas olevad erinevad arvamused oleks riigikogus esindatud, tuleb senist 5-protsendist valimiskünnist alandada 3ni.
Riigikogu valimistel pääsevad parlamenti erakonnad, mis ületavad 5-protsendilise valimiskünnise.
Lähenevate riigikogu valimiste eel on prognoositud, et taasiseseisvunud Eestis tavaks saanud 6-7 erakonna asemel võib Toompeal esinduse saada ainult 4 erakonda. Valimiskünnise taha jäämise oht ähvardab nii Rahvaliitu kui rohelisi.
Tõsi, rohelised on riigikogus esindatuse säilitamiseks appi võtnud «vabamehed», kuid pole selge, kas see samm ka tulemuse annab.
Seega võib Eesti erakondlikku maastikku ees oodata oluline muudatus, mille suhtes on vaja seisukoht kujundada.
Mina pean riigikogu poliitilise mitmekesisuse vähenemist halvaks suundumuseks, kuna väheneb parlamendi võime muuta avalikus debatis nähtavaks erinevad huvid ja väärtused, mis ühiskonnas on reaalselt olemas.
Senine kogemus näitab, et igal erakonnal on ees omamoodi erakondlikud prillid, mis ei võimalda näha ühiskonnaelu kogu selle värvikirevuses.
Parlamendierakondade arvu vähendamine viitab veel ühele ohtlikule arengule, milleks on erakondliku süsteemi jäikus ja suletus.
Jäikus tähendab seda, et olemasolevad poliitilised veelahkmed süvenevad, järjest vähem on kohta konsensuslikel otsustel. See omakorda süvendab inimeste võõrandumist poliitikast.
Silmapiiril kumab üheparteiline valitsus mitte ainult Tallinna all-linnas, vaid ka Toompeal.
Suletuse tõttu on uute poliitiliste jõudude esilekerkimine raskendatud, mis äärmuslikel juhtudel võib viia poliitika parlamendist tänavale.