Rahandusminister Sven Sester ütles tänasel valitsuse pressikonverentsil, et Eesti eesistumisele on praegu ette nähtud 76 miljonit eurot, sellest 30 miljonit on kavandatud järgmiseks ja 40 miljonit 2018. aastaks. «Täna on need rahad kolme aasta peale laiali jaotatud. Kui peaks olema vajadus seda ettepoole tõsta, siis alustame sellega ka koheselt tööd,» kinnitas ta.
Kõige keerulisem on Piret Lillevälja sõnul hetkel seis eesistumist läbiviivate inimestega, kes pidid algse kava järgi Brüsselisse minema tuleva aasta jaanuarist. Nüüd tuleks seda teha sisuliselt kohe septembris.
«Paljude jaoks on see ka perekondlikel põhjustel keeruline, sest koolide tegevus näiteks varsti juba algab ja see on keeruline situatsioon,» selgitas Lilleväli ja lisas: «See on kindlasti kulu, mis selle aasta eelarvet tõstab. Ka ministeeriumid peavad need inimesed, keda nad plaanisid tööle võtta järgmisel aastal, värbama nii kiiresti kui võimalik.»
Samuti on vaja tuleva aasta sügisesse planeeritud koolitused tuua ettepoole. Samal ajal peavad inimesed tegelema juba eesistumise poliitilise programmi ja oma töörühma töö ettevalmistamisega. «Kõik asjad tulevad nüüd ühekorraga ja kindlasti on see inimeste jaoks väga suur töökoormus,» nentis Lilleväli.
Riigikantselei loodab, et põhimõtteline otsus eesistumise aja kohta tuleb selle kuu lõpuks. «Kui me saame seda teada alles septembris või oktoobris, siis ei ole see kõik enam meie jaoks ümber tehtav,» tõdes Lilleväli.
Juba mitu kuud tagasi lõppes Lillevälja sõnul ära näiteks suurte ürituste ja ministrite mitteametlike kohtumiste üüripäring. Pea kõik suuremad üritused on plaanitud toimuma Tallinna Kultuurikatlasse. Kultuurikatel oleks aga eesistumisaja varasemaks nihkumise korral suure küsimärgi all, kuna hoone kalendris on juba muid sündmusi.
«Me oleme lepingu sõlmimisega oodanud just selle ohu tõttu ja kogu aeg kultuurikatlaga läbirääkimistes olnud. Nad on olnud äärmiselt vastutulelikud. Oleme saanud broneerida aegu ka 2017. aastaks, aga ega ka nendel on oma plaaniline töö,» tõdes Lilleväli. Ülejäänud hanked viibivad, kuna pole teada eesistumise aeg.