«Õnn on purjetajale ja muusikule äärmiselt vajalik. Mul on ses mõttes suisa kahekordselt vedanud,» tunnistab Jaanus Nõgisto oma kodurannas Kõpu poolsaarel jalutades. Siin ongi mees kõige enam õnnega koos, sest abikaasa Monika saab ka kodukontorist asjad aetud ning äsja olid siin käimas kõik neli last ja väike pojapoeg. Ent mees pakib juba asju, kipub laeva ja lavale. 60-aastane, peamiselt muusikuna tuntud Nõgisto ootab ühtmoodi kirglikult nii parajat tuult täna algavaks Muhu väina regatiks kui ka publikut Hiiu Folgi kontserdile.
Jaanus Nõgisto on hiidlane. Oma üheksa põlve kindlasti ja just Kõpust pärit. Sest siia randunud segastel asjaoludel kord keegi Abraham Ernst Wolens, leidis kaasa ja sama sugupuu ühest võrast sirgus sajandeid hiljem Jaanuse ema Natalie. «Tema sünnikodu oli Kõpu majaka kõrval,» viipab Nõgisto üle tiheda metsa tuletorni suunda, «aga mina sündisin Tallinnas, sest ema läks juba enne juunipööret sinna tööd otsima. Võttis oma Singeri masina kaasa ja õmbles meremeestele mütse.»
Väike Jaanus käis küll Eesti läänepoolseimas piiritsoonis sugulastel külas, paadiga merele lasti teda vaid Piritalt Kalevi jahtklubist. Aga armastus mere ja purjetamise vastu üha kasvas.
Hiljem, kui piiritsoone enam polnud, tahtnud Jaanus emakodu korda teha, kuid siis selgus, et koht on käest ära läinud. Lõpuks leidis omamoodi pärapõrgust selle vahva koha, millele sai nimeks Karujälje, sest üks sõpradest olevat selles metsas karu jälge näinud. «Seda ma väga ei usu, ilmselt oli hoopis rebane,» aasib Nõgisto tänagi ses maises paradiisis, milleni jõudmiseks tuleb oma pool tundika tihedas padrikus hüplikku teed pidi sõita.
Olemine on siin sulnis ja nii kodune, et tekib vastupandamatu tahtmine lihtsalt puhata. Kui veel sauna ning kostilise tarbeks seatud aita magama saaks, ongi linnakära unund... Ent peremehel on teised plaanid. Ta tassib meid hoopis katuse veerele päikesepaneele vaatama.