Suvi toob endaga kaasa värvikireva ja põneva putukamaailma. Kümned putukaliigid tulevad ise inimese juurde ja tuletavad ennast meelde kord ebamugava pininaga, kord valusa hammustuse või pistega. Kes nad on ja miks nad meie juurde tulevad?
Inimene on saakloomaks paljudele putukatele. Inimesest, täpsemalt inimese verest huvituvad mitmesugused vereimejad ja veresööjad – pistesääsed, kihulased, habesääsed, parmud, piste- ja põdrakärbsed.
Veri on tõhus toiduaine, millest saab nii energiat kui ka toitaineid. Putukatele vajalikku verd on külluses, sest inimestest on saanud kõige arvukam suur loom maakeral. Toiduallika rohkus loob alati head elutingimused ka verd toiduallikana kasutavatele putukatele. Kui kusagil jagatakse «tasuta lõunaid», tuleb kohale eri manulisi ka inimeste maailmas.
Juba varakevadest alates otsivad inimesi ja teisi loomi mitmesugused pistesääsed. Sääskede tippaeg jääb maikuu keskpaigast jaanipäevani, kuid päris rahu saab tavaliselt oktoobris. Sääsed tegutsevad varjulistes paikades peamiselt õhtuti ja varahommikul, kui päike ei kuumuta ja tuul on vaikne. Lagedale nad ei tule, sest tuul puhub nad sealt minema. Paljude sääseliikide vastsed arenevad inimeste loodud mikroveekogudes ja seetõttu leiame neid ka inimasumitest. Verd imevad üksnes emased sääsed, kes kasutavad verest saadud toitaineid munade arenguks.
Kursoriga pildile liikudes näete putukaid läbi suurendusklaasi.
Kihulased ja habesääsed on väliselt sarnased putukad. Palja silmaga ei pruugi nahal askeldavatel, sääsest väiksematel täpikestel vahet teha. Nende elupaik on aga erinev. Kihulasi kohtame enamasti looduslike veekogude läheduses, sest nende vastsed arenevad vooluveekogudes. Habesääskede vastsed saavad aga areneda kõrvuti sääsevastsetega ja seetõttu leidub neid ka inimeste elukohtade lähedal. Nii kihulaste kui ka habesääskede valmikud tegutsevad kõrvuti sääskedega ja munemiseks vajalikku verd imevad üksnes emased.