Riigikohus otsustas eile, et Liviko kartellileppe süüasi pole aegunud, nagu leidis tänavu jaanuaris Tallinna ringkonnakohus, mis tähendab, et teise astme kohus peab kaasust uuesti vaagima.
Liviko kartellileppe süüasi läheb uuesti ringkonnakohtusse
Mitme suure jaemüügiketi ja viinatootja Liviko kartellileppe süüasja osalised pääsesid Tallinna ringkonnakohtu 20. jaanuari otsusega süüasjast, kuna teise astme kohtu hinnangul olid süüalused vääralt kohtu alla antud ning praeguseks on väidetavad süüteod aegunud.
Ringkonnakohus leidis, et Harju maakohtu mullu 29. aprillil tehtud otsus tuleb kriminaalmenetlusõiguse olulise rikkumise tõttu tühistada ja kuna kuriteo aegumistähtaeg on möödas, tuleb kriminaalmenetlus lõpetada. Seaduse järgi tuleb kohtul esmalt otsustada süüdistusakti tagastamise küsimus ning alles siis, kui süüdistusakti mittetagastamise otsus on tehtud, on kohtul võimalik süüdistatavad kohtu alla anda. Vastupidine tegevusjärjekord ei ole loogiline ega mõeldav.
Maakohus andis süüdistatavad 11. juunil 2014 kohtu alla enne kõikide kaitseaktide saamist, samuti enne 11. augustit 2014 ehk kõikidele kaitsjatele kaitseaktide täiendamiseks antud tähtaja möödumist ja enne süüdistusakti prokuratuurile tagastamise küsimuse otsustamist. See kõik on vastuolus seadusega. Andes ülalkirjeldatud viisil süüdistatavad kohtu alla, rikkus maakohus kriminaalmenetlusõigust ja seetõttu kohtuotsus tühistati.
Seejärel viis riigiprokurör Laura Feldmanis süüasja riigikohtusse, esitades määruskaebuse Tallinna ringkonnakohtu jaanuaris tehtud otsusele, mis vabastas Liviko kartellileppe süüasja osalised kriminaalsüüst, sest väidetav süütegu oli aegunud.
«Leian, et kohtu alla andmisel ei rikkunud maakohus olulisel määral kriminaalmenetlusõigust,» ütles Feldmanis toona.
Eile avaldatud lahendis nõustub riigikohus prokuröriga, leides, et süüasi pole aegunud. Riigikohus tühistas Tallinna ringkonnakohtu jaanuarikuise otsuse ja saatis süüasja samale kohtule uueks arutamiseks teises kohtukoosseisus.
Riigiprokuratuuri esitatud süüdistuse kohaselt on kohtueelses menetluses tuvastatud, et 2009. aasta juunis ja juulis sõlmis Liviko koos samasse kontserni kuuluva ASiga Selver konkurentsi kahjustava kokkuleppe ja määras koos konkureerivate ettevõtetega Rimi Eesti Food AS, Maxima Eesti OÜ, Prisma Peremarket AS ja AS Helter-R kindlaks 40-protsendilise alkoholisisaldusega pooleliitristes pudelites madalama hinnaklassi viinade hinnatingimused.
Sellise tegevusega rikuti konkurentsiseadust.