Seoses Põhja-Tallinnas asuva sõltlaste abistamise keskuse kolimisega on üles tõusnud küsimus, kus ja millisel kujul sellised teenused võiksid olla pakutud.
Narkootikumide tarvitamisega seotud kahjude vähendamise nimel töötavad keskused ei ole pelgalt punktid, kus vahetatakse kasutatud süstlad puhaste vastu.
Kuigi ajalooliselt on see nimetus nende juurde justkui kinnistunud, on täna tegemist nõustamiskeskustega, milles sõltuvusprobleemidega inimestele pakutakse mitmekülgselt abi, sealhulgas tervisealast nõu ning sotsiaalset ja psühholoogilist nõustamist. Keskuses saab teha ka näiteks HIV-kiirtesti ning läbida narkootikumide üledoosi korral tegutsemise koolitus.
Süstlavahetus on oluline, kuid mitte ainus osa selliste keskuste tööst. Oma olemuselt on need pigem sõltlaste perearstikeskused, kuhu nad saavad pöörduda tervisealaste probleemidega ning kus spetsialistidel avaneb võimalus luua nendega usalduslik suhe ja motiveerida neid käitumise muutmisele.
Mobiilne teenus, mida on pakutud välja statsionaarse asukoha alternatiivina, ei võimalda kõiki neid abiteenuseid pakkuda. Mobiilsed lahendused on tõenduspõhised ning mitmetes riikides edukalt toimivad, kuid mitte statsionaarsete keskuste asemel, vaid nende täiendusena.
Tervise Arengu Instituut leiab, et mobiilsete lahenduste arendamine on oluline ning oleme võtnud selle ka enda lähiplaanidesse.
Samas on oluline laiendada ka statsionaarse abi võimalusi nii Tallinnas kui ka teistes Eesti piirkondades. Lähtuvalt narkootikumide tarvitamise, eeskätt süstimise, levimusest Tallinnas, peavad statsionaarsed keskused säilima nii kesklinnas kui Põhja-Tallinnas.
Lisaks nendele on oluline lähiperspektiivis avada sarnane keskus ka Lasnamäel. Parim tulemus narkomaania probleemi ohjeldamisel on võimalik vaid statsionaarsete, mobiilsete ja väljatöö teenuste koostöös.