2016. aastaks eraldas riigikogu Eesti Rahvusringhäälingule (ERR) 32,8 miljonit eurot (Soome YLE eelarve on tänavu ligi 508 miljonit eurot), mis katab 91 protsenti rahvusringhäälingu kogukuludest.
Samas on ERRi rahastamisel kokku leppimata, milliseid ülesandeid ja tegevusi rahastatakse iga-aastase riigieelarve eraldise kaudu ning milliseid ühekordsete lisataotluste alusel, selgub riigikontrolli auditist.
Avalikkuses on tähelepanu pälvinud lisaraha vajadus näiteks spordi suursündmuste ülekannete tegemiseks. Lisataotlustena on raha küsitud ka tööjõukulude katteks, olemasolevate programmide arendamiseks ning 2016. aastal venekeelse telekanali tarbeks. Kokku leppimata rahastamispõhimõtete tõttu on praegu raske hinnata rahvusringhäälingu rahastamise piisavust, pidada sisukaid eelarvearutelusid ning planeerida organisatsiooni pikaajalist arengut, leiab riigikontroll.
Rahvusringhäälingu rahastamise läbipaistvust vähendavad baasrahastamisvälised sihtfinantseeringud riigieelarvelistelt asutustelt ning oodatavate ja saavutatud tulemuste võrdlemist mittevõimaldav aruandlus.
Näiteks sai rahvusringhääling 2015. aastal teistelt riigieelarvest rahastatavatelt asutustelt tulu 853 556 eurot. Riigieelarveliste asutuste finantseeritud saated on näiteks «Rakett 69», «Kapital», «Meie inimesed». Riigiasutuste kaudu on enim tulusid saanud haridussaadete toimetus, elusaadete toimetus ja poliitikasaadete toimetus. Näiteks 2014. aastal sõltus 51 protsenti haridussaadete toimetuse kuludest ERRi-välistelt asutustelt saadud rahast. Poliitikasaadete toimetuse kuludest on erinevad riigiasutused katnud 20 protsenti.
Võivad mõjutada sõltumatust
Riigikontrolli arvates sõltub koostööprojekti käigus toodetud saade rahaliselt riigiasutusest ja ERR ei saa seetõttu olla kindel, et saate tootmine jätkub. Teisest küljest võivad riigiasutuste tellitavad saated mõjutada ERRi toimetuslikku sõltumatust.
Riigikontrolör Alar Karis peab õigeks, et ERRi eelarve oleks parlamendi otsusega eraldatud ühtne tervik, mitte ei sõltuks veel kuskilt kõrvalt – riigieelarvelistelt asutustelt – tulevast projektirahast. «Oleks loomulik, kui riigieelarves tõstetaks see raha, mida praegu eri asutused rahvusringhäälingule saadete eest maksavad, otse ERRi baaseelarvesse, et tagada rahastamise stabiilsus ning kaitsta toimetuslikku sõltumatust ja vabadust,» sõnas Karis.