USA inimõigusorganisatsioon Freedom House paigutas Eesti maailma riikide poliitiliste ja kodanikuvabaduste tabelis taas kõige vabamate riikide hulka.
Freedom House paigutas Eesti taas kõige vabamate riikide hulka
Eesti sai koos mitmete teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega nii poliitiliste õiguste kui ka kodanikuvabaduste eest ühe punkti. Sama tulemuse sai Eesti ka mullu. Selgituseks olgu öeldud, et Freedom House jagas punkte ühest seitsmeni - vähim punkte said kõige vabamad riigid ja enim punkte said need, kus vabadust on kõige vähem.
Ühe punkti said Freedom House´ilt näiteks ka Leedu, Soome, Saksamaa, Ungari, Holland, Prantsusmaa, Kanada, Austraalia, Island, Poola, Inglismaa, Rootsi, Norra jpt. Kokku said ühe punkti 47 maailma riiki.
Vabade riikide hulka jäid veel näiteks Kreeka, Jaapan ja Lõuna-Korea 1,5 punktiga, Argentiina, Brasiilia ja Rumeenia kahe punktiga ning Ukraina, India ja Mehhiko 2,5 punktiga.
Eesti naaberriikidest sai Läti 1,5 punkti ja Venemaa 5,5 punkti, millega viimane paigutus mittevabade riikide hulka.
Osaliselt vabade riikide hulgas on näiteks Türgi kolme punktiga, Gruusia, Nepaal ja Malaisia nelja punktiga ning Armeenia, Etioopia ja Madagaskar viie punktiga.
Kõige vähem vabadeks riikideks peab Freedom House Põhja-Koread, Somaaliat, Liibüat, Sudaani, Birmat, Ekvatoriaal-Guinead, Eritread, Türkmenistani ja Usbekistani, kes said kõik võrdselt seitse punkti.
Kokku on tabelis võrreldud 194 riigi tulemusi ning need on jagatud kolme kategooriasse - vabad, osaliselt vabad ja mittevabad. Vabade riikide hulka jõudis tänavuses tabelis 89 riiki, osaliselt vabade hulka 58 ja mittevabade hulka 47 riiki.
Freedom House´i andmeil vähenes demokraatia maailmas juba viiendat aastat järjest. Mullu oli organisatsiooni hinnangul vähikäiku näha 25 maailma riigis, nende seas ka kolmes Euroopa Liidu riigis - Lätis, Prantsusmaal ja Ungaris.