Päevatoimetaja:
Emilie Haljas
Saada vihje

Assar Pauluse süüasi võib laheneda osaliselt kokkuleppega

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Väidetava allilmaliidri Assar Pauluse ja tema juhitud kuritegeliku jõugu kohtuprotsess.
Väidetava allilmaliidri Assar Pauluse ja tema juhitud kuritegeliku jõugu kohtuprotsess. Foto: Mihkel Maripuu

Allilmaliidriks nimetatud Assar Pauluse ja tema kaaskohtualuste süüasi võib Harju maakohtus osaliselt lahendi saada kokkuleppemenetluses ja seda teiste hulgas protsessi peasüüaluste osas.

Riigiprokurör Andres Ülviste sõnul tegid ettepaneku kokkuleppemenetluseks osade süüaluste kaitsjad. Ülviste sõnul on 13 süüalust, kelle hulgas on ka võtmesüüalused Assar Paulus ja Andres Vaik, kelle kaitsjad soovivad ühemõtteliselt kokkuleppemenetlust ja kelle osas on prokuratuur põhimõtteliselt valmis lepet sõlmima. Ülviste rõhutas, et loomulikult ei tagane prokuratuur ühestki süüdistusest, kuid teatud paindlikkus on võimalik.

Samas on Ülviste sõnul ka 12 süüalust, kelle osas on kaitsjad andnud kokkuleppemenetluse kohta kahetisi vastuseid. Kui alguses tundus, et kõik kaitsjad soovivad kokkuleppemenetlust, siis hiljem tundub, et osad seda siiski nii ei soovi, rääkis Ülviste kolmapäeval Harju maakohtus. Ta tõi esile, et osad süüalused kahtlevad ja nende kaitsjad on väljendanud, et nad kaaluvad kokkuleppele minekut, osad on aga andnud mõista, et nende otsus sõltub ka teiste menetlusosaliste seisukohast.

Täna lõunal teatas kohus, et prokurör ja kaitsjad palusid vaheaega kokkuleppeläbirääkimiste pidamiseks. Harju maakohus kinnitas Postimehele, et läbi räägitakse 18 süüdistava osas, kelleks on Airex, Alo Paluoja, Andres Vaik, Assar Paulus, Ats Pärnaste, Erik Meier, Gennadi Starodubtsev, German Svetšnikov, Hanno Kivisild, Jaanus Kivimaa, Peep Havik, Ragnar Toom, Rünno Kristjuhan, Sivart Saarmann, Taago Vool, Virgo Raudsepp ning ettevõtted Capital Inkasso OÜ ja OÜ Barbarossa Invest. Kohus andis aega 10. juunini.

Seejuures Paulust, Havikut ja Vaiku süüdistatakse kuritegeliku ühenduse juhtimises.

Harju maakohus hakkas mullu 10. juunil arutama mahukat kriminaalasja, milles süüdistatakse kolme meest, nende hulgas Assar Paulust kuritegeliku ühenduse juhtimises ja 18 meest ning ühte naist kuritegelikku ühendusse kuulumises.

Kokku on süüdistuse saanud 26 inimest ja kaks ettevõtet. Süüdistuse kohaselt juhtis praeguseks 53-aastane Assar Paulus alates 2006. aasta algusest püsiva ülesannete jaotusega kuritegelikku ühendust, mille tegevus oli suunatud varalise kasu saamise eesmärgil nii narkokuritegude ja väljapressimiste kui ka majandusalaste ning isikuvastaste kuritegude toimepanemisele.

Süüdistuse kohaselt andis Paulus vastavalt väljakujunenud käsuliinile kuritegeliku ühenduse liikmetele erinevaid korraldusi, ülesandeid ja käitumisjuhiseid kuritegude organiseerimise, toimepanemise ja selle tulemusena saadud varalise kasu jaotamise kohta. Kuritegelikus ühenduses kehtis mitmetasandiline juhtimine ja kuritegeliku ühenduse allstruktuurid jagunesid vastavalt territoriaalsele jaotusele. Süüdistuse kohaselt kasutas Paulus oma tegevuse näiliselt legaalsena hoidmiseks ka ettevõtteid.

Riigiprokurör Kati Reitsaku sõnul oli süüdistuse kohaselt tegemist väga laiaulatusliku ja püsiva kuritegeliku ühendusega. «Selle näiteks on kasvõi asjaolu, et kuritegeliku ühenduse liikmed pidid tegema sissemakseid ühistesse vahenditesse, millest kasutati raha omakorda kuritegeliku ühenduse probleemide lahendamiseks ja kinnipidamisasutusse sattunud ühenduse liikmete rahaliseks toetamiseks ning nende õigusabikulude katteks. Sellise tegevuse eesmärgiks oli hoida ühenduse heaolu nimel kuritegusid toime pannud inimesi ühendusele lojaalsena, mis omakorda kindlustas ühenduse püsivuse,» selgitas riigiprokurör.

Ühe näitena süüdistuses sisalduvatest kuriteoepisoodidest võib tuua selle, et Andres (53) ja Rainar (47) peavad kohtu ette astuma seoses inimkaubanduse süüdistusega. Eeluurimise käigus kogutud andmete põhjal heidetakse neile ette, et nad sundisid aastaid töötama enda kasuks meessoost kannatanut, keda pidevalt mõnitati, alavääristati ning peksti. Karistusseadustik näeb sellises kuriteos süüdimõistmise eest karistusena ette kolme- kuni viieteistaastase vangistuse.

Assarit, Andrest ja Peepu (51) süüdistatakse kuritegeliku ühenduse juhtimises, mille eest näeb karistusseadustik ette viie- kuni viieteistaastase vangistuse.

Taagot (25), Jaanust (37), Germanit (42), Atsi (38), Rünnot (48), Virgot (41), Sivartit (39), Erikut (43), Gennadit (44), Rainarit, Alot (38), Airex (32), Aivot (49), Kaimot (42), Hannot (40), Matit (56), Erkit (42), Romani (41) ja Peetrit (49) süüdistatakse kuritegelikku ühendusse kuulumises, mille eest näeb karistusseadustik ette kolme- kuni kaheteistaastase vangistuse.

Kuritegelikku ühendusse kuulumise süüdistuse on saanud ka OÜ Capital Inkasso ja OÜ Barbarossa Invest.

Lisaks süüdistatakse Assarit, Peepu, Taagot, Jaanust, Atsi ja Rünnot ka väljapressimises, mille eest näeb karistusseadustik ette nelja- kuni kaheteistaastase vangistuse.

Andres, Aivo, Kaimo ja Hanno on saanud veel ka rahapesu süüdistuse, mille eest näeb karistusseadustik ette kahe- kuni kümneaastase vangistuse.

Germanit ja Gennadit süüdistatakse tulirelva ja selle olulise osa ebaseaduslikus käitlemises, mille eest on võimalik mõista kuni kolmeaastane vangistus.

Assarit, Hannot, Ragnarit ja Andrest süüdistatakse ka dokumendi võltsimises ning Assarit, Andrest ja Hannot ka selle kasutamises.

Erkit ja Romani süüdistatakse valeütluse andmises.

Suures ulatuses maksude maksmisest kõrvalehoidumise süüdistusega astuvad kohtu ette Peeter, Renita (38) ja Katrin (40). Sellele kaasaaitamise süüdistuse sai Ahti (33).

Kriminaalasja kohtueelset menetlust viis läbi keskkriminaalpolitsei ja Lõuna prefektuur ning juhtis riigiprokuratuur koos Lõuna ringkonnaprokuratuuriga.

Tagasi üles