Tšehhi mustlaste maaling nende teekonnast koju. Foto: Kerstin Meresma
Eelmise nädala alguses Tšehhis Brno linnas veedetud päevad mustlaste eluoluga tutvudes jätsid suures osas mulje, nagu üritataks välisajakirjanikele riigis elavate mustlaste olukorrast anda väga ühepoolne ülevaade – luues neist pildi kui ohvritest.
Euroopa Komisjoni korraldatud seminaril juhtis vägesid kindlakäeline komandör, keskealine šotlasest daam Ann Morton Hyde, kelle arvamus ei jäänud vast kellelegi teadmata. Ta oli kutsunud üritusele peale ajakirjanike osalema n-ö mustlassaadikud, kelle ülesanne oli anda põhjalik sissevaade Brno mustlaste olukorda. Veidral moel sattusid väljavalitud isikud kõik olema väga edukad ega elutsenud üldse mitte sealses romade getos.
Tegemist oli hoopis toredate haritud inimesega, kes tegelesid mustlaste integreerimisega, õppisid ülikoolis matemaatikat või töötasid rahvusvahelises ettevõttes. Kedagi hädalist sealses seltskonnas ei leidnud. Üheks kohalikuks roma aktivistiks oli sattunud hoopis Afganistani päritolu põgenik, kes oli sealses mustlasrahvas leidnud endale mõttekaaslased, vast pidas ta neid inimesi endale lähedasemaks kui mõnd muud seltskonda.
Seminari esimene päev mööduski nendesamade saadikute lugusid kuulates, rõhutati probleeme hariduse omandamisel ja elukoha leidmisel, samuti räägiti eelarvamustest, mis Tšehhi tööpakkujatel mustlaste suhtes on.
Vestlusringi juhtinud Morton Hyde suunas kõik küsimused enam-vähem ühte kohta, et kogu nutulaul saaks ette kantud. Küsimustele, mis tema ideedega ei sobitunud, vastas ta märkusega, et eks neile leiab kahepäevase ürituse käigus vastuse, ja triivis seejärel oma plaanitud mustlasrevolutsiooni purjes edasi, laskmata ennast kellelgi segada.
Esimese ja küllaltki pika päeva lõpetuseks tuli ajakirjanikele üllatuseks veel vestluspaneel, mille osalised olid kohalike roma mittetulundusühingute eestvedajad. Iseenesest süütuna näinud pealkiri kujunes sõna otseses mõttes meedia, erilit just ajakirjanike mahategemiseks.