MTÜ Eesti Pagulasabi juhatuse esimees Eero Janson leidis, et inimõiguste vaatenurgast on Euroopa Komisjoni ettepanek kehtestada pagulaste vastuvõtmisest keelduvale liikmesriigile solidaarsusmaks väga probleemne ning ta ei poolda seda.
Eero Janson ei usu, et Eesti hakkab end pagulastest vabaks ostma (1)
Euroopa Komisjon esitas kolmapäeval ühise varjupaigasüsteemi reformimiseks ettepanekud, mis näevad muu hulgas ette ka võimalust nõuda põgenike vastuvõtmisest keelduvalt riigilt solidaarsusmaksu 250 000 eurot iga taotleja kohta.
«Inimõiguste vaatest taandub küsimus sellele, et paneme inimesele hinnasildi külge. Kogu ümberpaigutamine on juba iseenesest nagu kastide liigutamine mööda Euroopat. Me justkui ei räägi enam inimestest,» rääkis Janson.
Idee kehtestada liikmesriikidele solidaarsusmaks käidi välja juba mullu sügisel, nentis MTÜ Eesti Pagulasabi juht ning lisas, et ka siis pälvis see mõte Euroopas sama kriitikat. «Põhimõtteliselt on see inimese elu hinnastamine, mis annab riikidele võimaluse end kogu skeemist välja osta. Toona oli see hind küll veel odavam,» lausus ta.
Jansoni sõnul on solidaarsusmaksu küsimus tugevalt seotud ka sellega, millises suunas hakkab kogu ümberpaigutamise protsess liikuma. Seda, kas solidaarsusmaks ka vastu võetakse, on tema hinnangul veel vara ennustada, kuna see sõltub paljuski liikmesriikide poliitilistest otsustest. Tekkida võib ka palju teisi lahenduskäike.
Janson ei usu siiski, et Eesti hakkab end kunagi pagulastest vabaks ostma. «See ei tuleks kasuks ei Eesti positsioonile Euroopa Liidus ega ka Eesti valitsusele. Kui teatud tasandil on aru saadud, miks on vaja inimesi vastu võtta, siis sellest otsusest taganema hakata ei oleks enam hea toon,» lisas ta.