Kui PPA-sse tööle tulijate (sh sisekaitseakadeemia lõpetamise järel) ja PPA-st ise lahkujate arv jääb viimaste aastate keskmisele tasemele, siis ainuüksi pensionile minejate arvu prognoositav iga-aastane kasv tähendab, et aastaks 2025 on PPA-s töötajaid 30 protsenti vähem kui praegu.
Ametikohtade täitmine on PPA jaoks järgnevatel aastatel suurim väljakutse. Sellega tuleb tegeleda kohe. Karise sõnul on ka võimalik, et mõned PPA funktsioonid antakse üle erasektorile. Näiteks on küsitav, kas kindlustusjuhtumi korral peab PPA õnnetuspaigale sõitma.
Samal ajal on siseturvalisuse arengukava 2015-2020 (STAK) ikkagi osaliselt rahalise katteta, toob riigikontroll välja. Arengukava on katmata vähemalt viiendiku ulatuses (ligi 400 miljonit eurot).
Viimane suurem intsident jääb aastate taha
«Kui vahenditest on puudu, siis kas otsustajatele on selge, mida tegemata jäetakse?» küsis Olgo. «Kui vaadata arengukavasse, siis me ei saa aru, kas midagi muutub siseturvalisuses, sest raha on vähem.»
Seetõttu soovitaski riigikontroll esmalt analüüsida, mis jääb tegemata ja mis on selle mõju siseturvalisusele laiemalt, kui siseturvalisuse arengukava 2015–2020 elluviimiseks lisaraha ei saada.
Samuti soovitas riigikontroll tagada politsei- ja piirivalveameti ülesannete täitmiseks vajalik töötajate arv, hoides selleks sisekaitseakadeemia piisavat koolitusmahtu, soodustades mujalt PPA-sse tööle asumist, ning mis kõige olulisem, motiveerides just nooremaid inimesi kauem PPA-sse tööle jääma.
Riigikontroll soovitas ka kujundada vabariigi valitsuse seisukoha PPA keskmise töötasu soovitud taseme kohta ning valmistada ette konkreetsed sammud soovitud palgataseme saavutamiseks.
Karis nentis, et personali vähenemisega kaasnevaid riske pole seni analüüsitud. «Positiivne sõnum on, et me elame täna rahulikul ajal,» lisas Karis. Viimane suurem intsident, mis PPA reageerimist nõudis, oli nn. pronksiöö 2007. aastal. «Täna pole ilmselt arvestatud sellega, et ühel hetkel võib korraga vaja olla rohkem politseitöötajaid,» nentis Karis.
Auditi eesmärk oli hinnata PPA reformide juhtimise ja elluviimise tulemuslikkust, reformide mõju PPA teenuste kvaliteeti iseloomustavatele näitajatele ning seda, kas reformid on loonud eelduse teenuste taseme säilitamiseks või parandamiseks tulevikus.
PPA eelarve 2016. aastal on 174,3 miljonit eurot. See moodustab Eesti riigieelarvest 1,97 protsenti.