Eelmisel aastal opereeris üks noor perearst endalt väikse nahaaluse kasvaja. Lõikus aga ebaõnnestus, sest kasvaja osutus pahaloomuliseks ja noor perearst suri.
Perearsti surm viis pisioperatsioonide keeluni
Seda vahejuhtumit peetakse üheks põhjuseks, miks haigekassa ei luba sellest aastast perearstidel enam teha naha pindmiste ning aluskoekasvajate eemaldamise operatsioone.
See tähendab, et edaspidi tuleb patsiendil, kes soovib eemaldada näiteks sünnimärki või rasunääret või lihtsalt kontrollida ebaloomulikku moodustist naha all, pöörduda haiglasse.
Riiki huvitab kvaliteet
Eesti Perearstide Seltsi (EPS) juhi ja Tartus tegutseva OÜ Ülikooli Perearstikeskuse perearsti Ruth Kalda sõnul tuli selline otsus perearstidele ootamatult eelmise aasta lõpus. «Meiega ei arutatud midagi; aasta lõpus saadeti välja kiri, kus öeldi, et kuna koeproovi uurimine ei ole perearstide pädevuses, ei peaks perearstid enam pisikirurgilisi protseduure tegema,» rääkis Kalda. Ta lisas, et samas ei peakski perearstid ise koematerjale ega proove vaatama, vaid need saadetakse selleks ette nähtud laboritesse.
Pisikirurgia alla kuuluvaid operatsioone, näiteks rasunäärme või tsüsti avamist, teevad perearstid Kalda sõnul eelkõige väiksemates asulates, kus üldkirurgia pole patsiendile niivõrd kättesaadav. «Neil tuleb sellega tegeleda peaaegu iga nädal,» rääkis Kalda.
Haigekassa avalike suhete juht Evelin Koppel toonitas, et sel aastal jõustunud muudatus hakkas kehtima vaid pindmiste naha- ja aluskoe kasvajate
eemaldamise kohta, kõigi teiste pisioperatsioonide eest tasub haigekassa perearstidele endiselt. Küsimusele, kas sisseviidud muudatus on seotud kuidagi endalt kasvaja eemaldanud perearstiga, Koppel ega haigekassa juhatuse liige Mari Mathiesen otsesõnu ei vastanud, märkides vaid, et muudatus on tehtud ravikvaliteeti silmas pidades.
Perearstid säästaks raha
«Arstlike erialaseltside arvamuste järgi eeldab naha- ja aluskoe kasvajate diagnostika ja kirurgiline eemaldamine erialaspetsialisti pädevust või perearstide täienduskoolitust,» selgitas Koppel.
Perearstide arvates aga raiskab haigekassa tehtud otsusega raviraha, sest lisakulu on maksumaksjale vähemalt kümme miljonit krooni aastas. Nii tõi EPS oma avalikus pöördumises näiteid, kus healoomulise nahamoodustise eemaldamine perearsti juures maksaks 15,72 eurot (246 krooni), haiglas aga 92,10 eurot (1441 krooni).
Koppeli sõnul aga näitab haigekassa statistika, et möödunud aastal osutas pindmiste naha- ja aluskoe kasvajate eemaldamise teenust 68 perearsti 803st.
Tallinnas tegutseva Linnamõisa Perearstikeskuse OÜ perearst Katrin Martinson on kindel, et haigekassa kiirustas otsuse tegemisega, ja avaldas lootust, et otsuse saab veel tagasi pöörata. «Pole ju mingit mõtet kulutada ühe protseduuri peale lisaks patsiendi ajale ka ligi kümme korda rohkem maksumaksja raha,» viitas Martinson, lisades, et pigem peaks riik perearstikeskuste mitmekülgsust soosima, sest perearstid on vastava väljaõppe saanud ja pealegi oleks selline lahendus nii patsiendile kui ka riigile odavam.
Väide, nagu pikendaks tehtud otsus ravijärjekordi, ei vasta Koppeli sõnul tõele. «Teades, kui vähe on nimetatud teenust osutanud perearstid, on alusetud väited ravijärjekordade pikenemisest ja ravi kättesaadavuse halvenemisest,» ütles ta.