Kui me eelmisel aastal tegime küsitlusi, siis üksikud KOVid ütlesid, et üks-kaks peret me võiksime võtta. See on vähemalt mingisugunegi tahteavaldus, et hea küll – tegeleme siis ka selle teemaga. Mõni markantsem juhtum oli selline, kus volikogu korraldas hääletuse ja teatas, et põgenikke meile palun mitte tuua.
Jabur, kui me jõuame ka näiteks sinna, et kui on vaja leida erivajadusega inimestele elupinda, kas siis toimub ka hääletus, et neid inimesi me enda omavalitsusse ei taha. See on ohtlik tendents. Mulle meeldiks ka võib-olla valida naabrit ja panna veto peale kellelegi, kes mulle väga ei meeldi, aga samamoodi võidakse ka minuga käituda. Kuhumaani me siis oma kapslis elada saame?
Loodate, et KOVid näitaksid üles suuremat koostöötahet?
Hiljuti rääkisime ühe väiksema valla juhiga, kes käis varem suurettevõtjatega rääkimas, et teeme väikese integratsiooniprojekti tööandjate toel piirkonnas. Nüüd ta ütles, et see võimalus on täna endiselt olemas, aga enne kohalikke valimisi ei maksaks nende valla poole vaadata. On kartus, et kui selle otsuse teed, siis sa saad märklauaks. Nägime seda, et need, kes üritasid ratsionaalselt kaasa tulla, said avalikus ruumis vatti.
Ehk nüüd rahuliku tegutsemisega tekib kindlus ja tullakse rohkem kaasa. Kui me vaatame rahvastiku vananemise protsessi, siis KOVi juhtidel tasub kõigil olla väga murelik. Noori terveid tööeas tarku inimesi hakkab järjest rohkem nappima. Inimesed vananevad, ümberpaigutamine ei leevenda olukorda, aga lahendusi tuleb otsida ja iga töökäsi on tulevikus järjest rohkem arvel.