Päevatoimetaja:
Marek Kuul

Koolitulistamiste ennetamiseks hakatakse Saksamaal kasutama uut meetodit

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Marti Aavik
Copy
Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Saksamaal võetakse järgmisel aastal kasutusele uus meetod koolitulistamiste ennetamiseks, eesmärk on märgata sündmusi ja tegevusi, mis vereteole eelnevad.


Saksamaa asjatundjate sõnul on kõik koolitulistajad läbi teinud ühesugused etapid enne teo tegelikku toime panemist, kirjutab yle.fi.

Profiilide kasutamisest tahavad sakslased täielikult loobuda, sest inimestena pole tulistajad olnud nende hinnangul sarnased.

Potentsiaalsete koolitulistajate välja sõelumiseks võetakse kasutusele ohuanalüüsi süsteem.

Vastavasse programmi on sisestatud 31 tegurit, mis viitavad koolitulistamise riskile. Ohuanalüüsi teeb spetsiaalse koolitusega politseinik näiteks koolitöötaja vihje põhjal.

Uuringuandmed koolitulistamistest erinevates riikides näitavad, et teod järgivad sarnast stsenaariumi. Kõik algab tulistaja vihast enda ja teiste vastu.

Sellele järgneb pikk planeerimisfaas, mille vältel hilisem tulistaja otsib vägivaldset lahendust oma probleemile.

Planeerimisfaasis esitleb plaanitavat, avaldab oma kavatsusi internetis ja samastub teiste koolitulistajatega.

Sakslaste arvutiprogramm hindab küsimustiku vastuste põhjal, kas uuritav võimalik tulistaja on vägivaldses faasis või mitte.

Soomes võtab Suojelupoliisi (kaitsepolitsei) üha suuremat vastutust koolitulistamiste ennetamises. Sujelupoliisi juht Ilkka Salmi suhtub sakslaste süsteemi pooldavalt. «Kindlasti on seda tüüpi süsteemil meile midagi anda,» sõnas Salmi.

Tagasi üles