Päevatoimetaja:
Marek Kuul

Metalliärimehi kahtlustatakse miljoni euroni ulatuvas maksupettuses (1)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Tiina Kaukvere
Copy
Läbiotsimisel leiti maksupettuses kahtlustatava ettevõtte kontorist muuhulgas kuriteoskeemis kasutatud variühingute templid, mis poleks pidanud seal asuma.
Läbiotsimisel leiti maksupettuses kahtlustatava ettevõtte kontorist muuhulgas kuriteoskeemis kasutatud variühingute templid, mis poleks pidanud seal asuma. Foto: Maksu- ja tolliamet

Maksu- ja tolliameti (MTA) uurimisosakond pidas märtsi keskel kinni neli meest, keda kahtlustatakse ligi miljoni euroni ulatunud maksupettuse korraldamises metalliäris, teatas Põhja ringkonnaprokuratuur.

Põhja ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Maria Entsik ütles, et kahtlustuse kohaselt kasutas metalliäris tegutsev Eesti ettevõte maksukohustuse varjamiseks mitut vari- ja puhverfirmat. Nende firmade abil jäeti alates eelmise aasta juulist kuni tänavu jaanuarini tasumata 850 000 eurot käibemaksu.

«Ettevõte ostis metalli teistest EL-i riikidest ja oleks pidanud kauba pealt käibemaksu tasuma, kuid jättis selle tegemata. Lisaks Eestis asuvatele varifirmadele olid kahtlustatavate kontrolli all ka Soome ja Leedu ettevõtted, millega muudeti fiktiivsete tehingute jada pikemaks ja pettuse avastamist keerulisemaks. Uurimise raskendamiseks värvati variisikuid koguni neljast eri riigist – Venemaalt, Eestist, Lätist ja Leedust,» kirjeldas Entsik.

MTA uurimisosakonna talitusejuhataja Terje Langi sõnul on metallisektor olnud viimasel paaril aastal erilise tähelepanu all seoses pettuste mahu suurenemisega.

«Käibemaksupettused on muutunud üha rahvusvahelisemaks, kuid ka koostöö erinevate EL-i riikide uurimisasutustega on tihenenud. See aitab kaasa ka võimalike pettuste kiirele tõkestamisele,» lausus Lang.

Harju maakohus võttis kolm kahtlustatavat prokuröri taotlusel eeluurimise ajaks vahi alla.

«Kaht kahtlustatavat on varem kriminaalkorras karistatud ja kriminaalasjas kogutud tõendid viitavad sellele, et vabaduses viibides võivad nad kuritegude toimepanemist jätkata,» märkis Entsik. 

Kohus arestis tsiviilhagi hüvitamise tagamiseks ka kolm ühele kahtlustatavale kuuluvat kinnistut. «Tõhusaim vahend, millega majanduskuritegevuse vastu võidelda, on ilmselt just kuriteoga saadud vara arestimine tsiviilhagi tagamiseks ja edasine konfiskeerimine. Aasta-aastalt on prokuratuur koostöös uurimisasutustega suutnud konfiskeeritava vara hulka suurendada,» nentis Entsik.

Kriminaalasja eeluurimist viib läbi MTA uurimisosakond ning juhib Põhja ringkonnaprokuratuur.

Tagasi üles