Lüganuse valla keskkonnaspetsialist Krisli Kaldaru ütles, et maavalitsus pole seda surnuaeda kooskõlastanud ning praegu on uurimisel, mille alusel see üldse lubati sinna rajada, millistel tingimustel seal matmistoiminguid tehti ja kui palju üldse võidi sinna inimesi matta.
«Me ei tea, kas surnuaed vastab nõuetele. Sinna mattis Aa hooldekodu eelmine omanik, kuid eelmisel aastal hooldekodu omanik vahetus,» ütles Kaldaru. Nüüd kuulub hooldekodu MTÜ-le Vahtra Hooldemaja.
«Eelmiselt omanikult tuli kiri etteheitega, miks te seda kalmistut ei hoolda. Neil läks hooldekodu uue omanikuga riiuks, miks on jätnud surnuaed hooleta. Aga keegi ei teadnudki, et sinna maetakse,» ütles keskkonnaspetsialist.
Selgus, et tegu on reformimata riigimaaga. Nüüd on munitsipaliseerimisprotsess kalmistu vallale üleandmiseks pooleli ning antud maaüksus jätkuvalt riigi omandis. Kaldaru sõnul rajas kalmistu nõukogude ajal Aa hooldekodu. «Keskkonnaagentuuri keskkonnaregistri andmetel on Aa hooldekodu kalmistu pärandkultuuriobjekt,» lisas Kaldaru.
Kalmistult võib leida päris vanu haudasid, kuid viimased matused on seal teadaolevalt toimunud 2014. aasta lõpus.
Nüüd on otsustatud, et seda hakkab hooldama vald. «Niidame ära ja muud midagi me ei tee,» ütles Kaldaru.
Kalmistuseaduses oleva nõude kohta, et surnuaeda peab ümbritsema piirdeaed, ütles Kaldaru: «Siiani pole keegi sinna aeda teinud, meie ka ei hakka tegema. Vähemalt eelarves selleks raha pole, praegu on kavas ainult niitmine.» Samas lisas ta, et maavalitsus tegeleb praegu selle teemaga ja täit selgust asjas ei ole.