Sõjaeelse Eesti Vabariigi esimest aastapäeva 1919. aastal iseloomustas lipukanga defitsiit ja üleüldine võidueufooria, 1939. aasta 24. veebruar kulges aga Konstantin Pätsi isikukultuse tähe all ning 1940. aastal saabus ängistav hillitsetus.
Hea ülevaate aastapäeva tähistamisest sõjaeelses Eestis annavad hulk vanu Postimehi, Peeter Tammisto 2013. aastal Tartu Ülikoolis kaitstud bakalaureusetöö «Iseseisvuspäeva pühitsemine Eesti Vabariigis 1919–1940» ning teda juhendanud dotsent Ago Pajur.
Pajuri sõnul tegi valitsus otsuse 24. veebruar vabariigi aastapäevaks kuulutada alles 1919. aasta jaanuaris. «Samas oli ka tähistamiseks igati soodus aeg – Punaarmee oli just Eesti piiridest peaaegu välja löödud ja võitu oli tarvis tähistada,» lausus Pajur. «Varem oli küsimärgi all, kas mitte tähistada iseseisvuspäevana hoopis 15. novembrit kui päeva, mil maanõukogu kuulutas end 1917. aastal kõrgeimaks võimuks.»
1919. aastal oli linnades mure, kust hankida iseseisvuspäeva lippude valmistamiseks sobivat kangast. Pajuri sõnul võib arvata, et maakohtades ei lehvinud lippe üldse kuigi palju. Sinimustvalget lippu ennast hakatigi massilisemalt kasutama Vabadussõjas, kus kõigil väiksematel sõjaväeüksustel olid oma lipud. «1918. aasta veebruaris olid linnades väljas pigem Saksa lipud, sest baltisakslased ootasid keisri vägede tulekut,» lisas ajaloolane.
Postimees kirjutas järgmist: «Meeleolu on Tartus pidulik, esmakordselt näeb linnas sedavõrd palju rahvuslisi lippe. Lippe on väikseid ja suuri, nõnda kuidas keegi on leidnud võimalust lippe valmistada.» Lehes kurdeti, et lippe oleks rohkemgi, aga riidetagavara sai linnas otsa.
Vabariigi esimese aastapäeva paraad Tallinnas 1919. aastal.
Eesti Vabariigi esimese aastapäeva paraad Tartu Raekoja platsil 1919. aastal.
Eesti Vabariigi esimese aastapäeva paraad Tartu Raekoja platsil 1919. aastal.
Vabariigi teise aastapäeva paraad toonasel Tallinna Peetri platsil ja hilisemal Vabaduse platsil 1920. aastal.
Vabadusristi kavaleride rongkäik Tartus 1922. aastal.
Vabadusristide jagamine Tartu Raekoja platsil 1923. aastal.
Vabariigi seitsmenda aastapäeva rongkäik Pärnus 1925. aastal.