Rassistlikult meelestatud seltskond peab internetis ähvarduskampaaniat, mis ulatub Facebooki sissekannetest telefonikõnede ja ähvardussõnumiteni. Küberahistajate sihtmärgiks võib saada igaüks, kes julgeb võtta sõna võõraviha vastu. Toome teie ette neli lugu.
Kas tasub Eestisse jääda? Ute lugu
Sakslanna Ute Wohlrab (46) kolis Eestisse 1994. aastal ning on sellest ajast saadik tegelenud vana-tori hobuste kasvatamisega ehk eesti kultuuripärandi hoidmise ja säilitamisega. Ta elab koos kõigi oma loomadega Valgamaal ja räägib suurepärast eesti keelt. Lisaks, nagu ta ise naljatades ütleb, on ta tegelikult täiesti tavaline valge rassi esindaja.
Praegu kaalub Wohlrab aga tõsiselt Eestist lahkumist. Põhjuseks nii kurjakuulutavad meeleolud Eesti ühiskonnas kui ka küberkiusamine, mis päädis sel nädalal rõveda fotomontaažiga, kus viidatakse selgelt zoofiiliale hobustega; pildile on lisatud nii Wohlrabi kui ka ühe Tartu rassismivastase aktivisti nimed.
Tegemist on sulaselge laimamisega, ja sarnaseid kollaaže on sama kasutaja teinud nii poliitikutest kui lihtsalt Facebookis silma jäänud inimestest. Paistab, et foto on sotsiaalmeediasse riputanud isik, kes kasutas nime Reigo Vali. Tegelikult kirjutatakse ta perekonnanimi ä-ga ja tegu on varem naise vastu kasutatud füüsilise vägivalla eest kohtulikult karistatud isikuga, kes leidnud internetis aega paljude inimeste kiusamiseks.
Sõimukirjad Facebookis
Wohlrab arvab, et nende verbaalsete ja visuaalsete rünnakute sihtmärgiks sai ta ilmselt selle pärast, et väljendab sotsiaalvõrgustikus Facebook hoiakut, et meil on vaja sallivamat ühiskonda ning ehk võiks siin ka pagulasi vastu võtta. Ilmselt leiti ta grupist «Sind on märgatud, rassist».
«Ma olen nagunii silmatorkav inimene, ma ütlen, mida mõtlen, ja ma ei karda seda öelda, ma olen demokraatlikus riigis üles kasvanud – kui midagi häirib, tuleb sellega tegelda,» räägib naine.