50 inimest on saanud sotsiaalkindlustusametilt kirja, et nad ei saa enam sotsiaalset rehabilitatsiooni ehk tihtipeale lõõgastavat puhkust mõnes sanatooriumis. Need on inimesed, kes taotlesid esimestena uue eelhindamise korra järgi seda riigi poolt üle kümne aasta pakutud abi.
Aastaid sotsiaalses rehabilitatsioonis sanatoorsetes asutustes käinud vaegkuulja Andrus Helenurm oli üks, kes vastas proovi korras pikale eelhindamise küsimustikule. Põhjalik küsitlus meeldis talle, kuid mees möönis, et ta ei pruugi uue korra järgi seda teenust enam saada.
Helenurme kogemus on olnud vaegkuuljate ühised käigud rehabilitatsiooniasutusse, mille suurim eesmärk on olnud kohtumine saatusekaaslastega, omavahel kogemuste jagamine. Tema hinnangul on neist kohtumistest rohkem abi kui näiteks psühholoogiga vestlemisest. Ta lisas, et enesetunde mõttes on alati olnud olulised ka massaažid ja veeprotseduurid.
Kas sellised ühised käigud on ka edaspidi võimalikud, ei ole üheselt selge. Samas peaksid rehabilitatsioonimeeskondadesse nüüd kuuluma ka kogemusnõustajad, kes ka Helenurm ise võiks olla.
Sotsiaalkindlustusameti andmeil on uuel aastal enamikule eitava vastuse saanutele soovitatud pöörduda hoopis tervist parandavasse taastusravisse või siis konkreetse abi saamiseks kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötaja poole. Esimese kuu jooksul on eelhindamisel käinud 132 inimest.
Selle kümneid tuhandeid inimesi puudutava reformi ettevalmistajad tunnistavad, et on valmis inimeste negatiivseks reageeringuks. Samas loodetakse, et eelhindamisel juhtumikorraldajaga aetud pikk jutt on inimestele selgitanud, mida nad oma puudest tingitud keerulisema elu parandamiseks tegelikult vajavad. Möödunud aastal viiesajast proovi korras uuele küsimustikule vastanust tunnistasid paljud, et nii põhjalikult pole nad oma probleemidest varem rääkida saanud.
Sotsiaalse rehabilitatsiooni eesmärk on aidata ja õpetada inimest hakkama saama juhul, kui tema terviseseisundis ja toimetulekus on suured ja ootamatud muudatused. Näiteks on inimene trauma tõttu jäänud ratastooli, kaotanud nägemise, tal on diagnoositud progresseeruv haigus vms.
Sotsiaalne rehabilitatsioon tähendab ka suhtlemisoskuste ja -võimaluste arendamist ning loomist. Või kui inimesel on progresseeruv haigus, aidatakse varakult raskeks olukorraks valmis olla.
Sotsiaalse rehabilitatsiooni eesmärk on aidata inimesel igapäevaelus senisest paremini hakkama saada. Füsioterapeut ei määra põlvemähiseid või elekterravi, vaid õpetab, kuidas näiteks liikumispuude puhul liikuda. Kui vaja, soovitab abivahendeid ja kodukohandust.
Sotsiaalne rehabilitatsioon tähendab ka suhtlemisoskuste ja -võimaluste arendamist ning loomist. Või kui inimesel on progresseeruv haigus, aidatakse varakult raskeks olukorraks valmis olla.
Krooniliste haiguste puhul võib olla vaja teatud aja järel toimetulekuoskusi parandada, abivahendid üle vaadata, et toimetulek ei halveneks.
Sotsiaalse rehabilitatsiooni juures on oluline, et sellesse oleksid kaasatud ka pereliikmed, kes võivad samuti nõustamist vajada ning peavad teadma, kuidas lähedasele toeks olla.
Sotsiaalne rehabilitatsioon on ka see, kui perre sünnib puudega laps ning vanematel tuleb uues olukorras elama õppida. Alustades psühholoogilisest toetamisest, lapse eakohaste oskuste arendamisest kuni edaspidi abivahendite valimiseni.
Sotsiaalne rehabilitatsioon peaks võimalusel toimuma kodulähedases asutuses ja rehabilitatsiooni osa võiks olla inimese aitamine ja õpetamine koduses keskkonnas ehk siis terapeut peaks tulema koju, aga ka kooli või töökohale.
Sotsiaalsel rehabilitatsioonil peavad olema selged eesmärgid, milleni tahetakse jõuda, et inimene oma eluga paremini toime tuleks.
Kui vaja, peab inimene rehabilitatsiooni ajal viibima ka rehabilitatsiooniasutuses, mis peaks lõppema ikkagi koduses keskkonnas toimetulemisega ning sotsiaaltöötajaga suhtlemisega.
Kahe aasta pärast hinnatakse, kuidas plaan on õnnestunud, kas inimene tuleb paremini toime. Võimalik, et kohe pole uut rehabilitatsiooni vaja.
Sotsiaalse rehabilitatsiooni meeskonda hakkavad kuuluma ka kogemusnõustajad: inimesed, kes on ise samasuguseid raskusi kogenud ning on koolitatud saatusekaaslasi toetama.
Sotsiaalne rehabilitatsioon on mõeldud puudega laste peredele ja täiskasvanutele, kes ei ole suutelised tööd tegema või on pensioniealised. Osalise töövõimega inimeste jaoks on tööalane rehabilitatsioon, mille osa on ka sotsiaalsete oskuste arendamine.
Füsioteraapia
Tegevusteraapia ja -nõustamine
Loovteraapia
Logopeediline abi
Eripedagoogiline abi
Kogemusnõustamine
Psühholoogiline nõustamine
Õendusalane nõustamine
Sotsiaalnõustamine
Arsti (sh psühhiaatri) nõustamine