Päevatoimetaja:
Alexandra Saarniit
Saada vihje

Kübarsepp tahab teada võimaliku ebaseadusliku riigiabi kohta Tartu Agros

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Liis Velsker
Copy
Vabaerakond.
Vabaerakond. Foto: Riigikogu kantselei

Vabaerakonna saadik Külliki Kübarsepp andis täna riigikogus üle arupärimise maaeluminister Urmas Kruusele, mis puudutab palju küsitavusi tekitanud maaeluministeeriumi ja AS Tartu Agro vahelisi rendilepinguid 2000. aastast 3057,25 ha suuruse riigimaa osas.

«Euroopa Komisjon menetleb võimalikku ebaseaduslikku riigiabi osutamist, aga  maaeluministeerium peab samas läbirääkimisi Tartu Agroga niigi soodsa rendilepingu pikendamiseks. See tekitab mitmeid küsimusi seoses rendikonkursi läbipaistvuse ja riigi tegevuse õiguspärasusega. Tartu Agrole tehtud hiiglaslikud soodustused tekitavad vägisi mulje, et riigimaa rendilepingute sõlmimisel ei lähtutud avalikest huvidest, vaid erahuvidest,» ütles Kübarsepp.

Maaeluministeeriumi ja Tarto Agro vahel sõlmitud rendilepingu alusel on ettevõtja maksnud kõvasti alla turuhinna renti. Selle tõttu on riik saanud kahju sadade tuhandete eurode ulatuses. Põllumajandusminister Ivari Padari eestvedamisel jõuti leppeni, mille alusel hüvitati vaid kolmandik kahjusummast.

2014. aastal on Euroopa Komisjoni poole pöördutud menetluse taotlusega algatada uurimine väidetava ebaseadusliku riigiabi osundamise eest AS Tartu Agrole.

Vabaerakonna saadikute arupärimises on mainitud, et praegu käivad läbirääkimised rendilepingu pikendamiseks 2040. aastani. «Tahame teada, kas selleks kuulutatakse välja rendikonkurss, millised on tingimused ja kes on otsustajad,» sõnas Kübarsepp.

Vabaerakond toob välja, et Tartu Agro maksab 2015. aasta võrdluses lepingu alusel riigile renti ca 26 eurot/ha, kui tegelik turuhind on üle 8,6 korra kõrgem (Tartumaal 224 eurot/ha). Vabaerakond tahab teada, millest tuleb nii suur hindade erinevus ja põhjendust, miks on selline riigile kahjulikku varianti eelistatud.

Tagasi üles