«Kui kõige nõrgemate ehk väikeste lastega emade, laste ja ratastoolis inimeste vajadused on tänaval rahuldatud, on linn inimsõbralik ja ka kõigil teistel on sellises linnas hea,» põhjendas arhitekt Margit Mutso, miks talle meeldib linna uue, senisest autovabama peatänava mõte.
Margit Mutso: uus peatänav tähendab vähem müra ja rohkem õnnelikke inimesi
Mutso arvates on inimsõbralikud ainult need linnad, kus tunnevad end hästi ka kõige nõrgemad. «Näiteks ratastoolis inimesed, emad väikeste lastega ja muidugi lapsed ise. Kui nende põhitahtmised on rahuldatud, siis on kindlasti ka kõigil teistel sellises linnas hea olla,» rääkis Mutso linnavalitsuse ajalehele Pealinn.
«Vaatamata pidevale tänavate remontimisele ja nüüdisajastamisele vajab Tallinna keskus tänapäevaseid paiku jalakäijatele,» lausus arhitekt ja linnaplaneerija Jaak-Adam Looveer. «Just selleks oli vaja detsembri lõpul välja kuulutada konkurss Pärnu ja Narva maantee uuendamiseks. Tallinnas on küll suure liiklusega teed, aga pole peatänavat – sellist tuiksoont, kus inimesed viibiksid, kuna nad tahavad seal olla, mitte et peaksid vastu oma tahtmist olema.»
Tallinn on eelöeldut silmas pidades võtnud eesmärgi luua moodne ja inimsõbralik peatänav, mis ulatuks Kosmose kinost kuni Jõe tänavani. Hiljem peaks see peatänav ühendama kesklinna sadama ja merega.
Põhiküsimus seoses peatänavaga on ka Mutso arvates liiklus. «Küsimus on selles, kui palju seda liiklust seal lubada,» mainis ta. «Selge see, et mida laiem on jalakäijate ala, seda turvalisem seal on ja seda rohkem ka inimesed seal käivad.»
Artikli täistekst on saadaval linnavalitsuse väljaandes Pealinn.