Voliniku hinnangu kokkuvõttest selgub, et ühes plastikakirurgiaga tegelevas kliinikus tehti meditsiinilise näidustuse alusel peenise rekonstruktsiooni operatsioon inimesele, kes oli passi järgi ehk juriidilises mõttes mees, kuid tal puudusid esmased sootunnused.
Kliinik soovis voliniku hinnangut
Paraku aga keeldus Eesti Haigekassa patsiendile raviarvet hüvitamast, misjärel pöördus kliinik võrdõigusvoliniku poole, et saada hinnang, kas ravijuhtumi rahastamisest keeldumine on vastuolus soolise võrdõiguslikkuse seadusega
Nimelt leidis kliinik, et soolise võrdõiguslikkuse seaduse alusel peaks juriidilist sugu muutnud transsoolisel inimesel olema õigus vajaduse korral saada lahendust oma meditsiinilistele probleemidele seoses sootunnustega, nagu näiteks on peenise rekonstrueerimine või rindade vähendamine. Need teenused peaksid kliiniku hinnangul olema kaetud haigekassa kindlustusega.
Lisaks tõi kliinik välja, et sünnipärase meespatsiendi puhul peetakse suguti puudumist meditsiiniliseks näidustuseks ja korrigeerivad operatsioonid hüvitatakse haigekassa poolt. Seega tekkis kliinikul küsimus, miks ei hüvitata taolist operatsiooni inimesele, kes ei olnud küll mehena sündinud, kuid siiski, juriidilises mõttes on tegemist mehega.
Haigekassa tõi vastuses teabenõudele välja, et õiguslikul alusel määratletud meessoost isikut ja sünnipäraselt meessoost isikut koheldakse võrdselt juhtudel, kui nende isikute meditsiinilised juhtumid on ühetaolised. Soovahetusega osutatavate tervishoiuteenuste osas tõi haigekassa välja, et nemad lähtuvad kõnealuses küsimuses sotsiaalministeeriumi varasemast seisukohast, mille kohaselt hüvitatakse operatsioon vaid juhul, kui soovahetuse käigus on tekkinud eluohtlikud tüsistused, mis vajavad ravi.
Volinik: tegemist on ebavõrdse kohtlemisega